Jak se fotografuje v New Yorku

S J. D. Cink se známe již řadu let. Poprvé jsme se setkali na fotografické expedici do USA a od té doby jsme v kontaktu. Protože se stala jednou z autorek projektu Fripito, poprosil jsem ji, aby se s námi podělila o své zkušenosti a přidala pár rad k fotografování v New Yorku.

Jak se stane z právničky fotografka? Je těžké hledat rovnováhu mezi kancelářskou prací a kreativní fotografií?

jd_portJá se spíš divím, jak se z fotografky stala právnička. Fotit mě bavilo už od dětství. Dělala jsem třídního fotografa už na základní škole. Vážněji jsem se ale fotografií začala zabývat před 10 lety, kdy jsem podlehla kouzlu digitálního fotoaparátu. Připadá mi, že digitální fotografie mi dává větší prostor ke kreativitě. Fotografováni a úprava fotografií mi umožňují odpoutat se od každodenního stresu. A také se mi zdá, že pokud mám v rukou fotoaparát, jsem mnohem vnímavější k okolí a jeho atmosféře a mám pocit, že jsem dané místo poznala lépe.

 

Žiješ v Bruselu. Jak se ti líbí? Inspiruje tě jako fotografku?

Brusel může být rozhodně inspirující; za rohem každé ulice se dá objevit úplně jiný svět. Pro mě je ale Brusel převážně spojen s prací a inspiraci nacházím spíš při cestovaní.

jd_1

Proto se stal New York pro tebe tak srdeční záležitostí?

Na NYC mě inspiruje jeho neutuchající energie a nepřeberné možnosti z hlediska kultury, sportu….. Do New Yorku jsem se zamilovala až na podruhé zhruba před 8 lety. Pří první návštěvě jsem se snažila navštívit co nejvíce turistických atrakcí a skončila jsem vyčerpaná v davech turistů a frontách. Napodruhé jsem se již těmto místům vyhýbala a objevovala jsem méně známá místa nebo se jen tak toulala.

Jak se hledají méně známá, neturistická místa na fotografování v tak známé metropoli?

Obvykle se jen tak toulám a pozoruji okolí. Par zajímavých míst jsem také našla díky Instagramu.

jd_2

Kdybys nám měla dát tři tipy na místa v New York City, která by měl vidět každý fotograf a přitom to nejsou top turistické atrakce?

Mám moc ráda mosty. Když vynechám Brooklyn Bridge, který je téměř neustále ucpaný turisty, tak bych zmínila Manhattan Bridge a Williamsbourg Bridge. Oba lze projít pěšky. Manhattan Bridge nabízí podle mého názoru ještě zajímavější výhledy než Brooklyn Bridge. Mám také moc ráda Brooklyn, části jako Red Hook nebo okolí Gowanus Canal, kde jsou zajímavé fotografické možnosti. Také Williamsburg, přesněji jeho hipsterská část v okolí Williamsburg Bridge, je fotograficky skvělá. Před pár lety bych ještě zmínila DUMBO (Down Under the Manhattan Bridge). Dnes je ale tato část Brooklynu již poměrně turistická. Co se týká Manhattanu, mám ráda East Village, kde najdu vždy mnoho fotograficky zajímavých míst.

 

S jakou fotovýbavou se typicky vydáváš na fotografování města jako je New York?

Obvykle s mým Canonem 5D Mark II a středním objektivem 24-70 mm. Někdy přidám i široký objektiv 16-35 mm.

jd_3.jpg

 

Je Ti bližší street dokument nebo spíš fotografie architektury a proč?

Úplně nejraději fotografuji detaily, struktury, zajímavé světelné efekty. Ty v NYC většinou nacházím na stavbách a v parcích. Street dokument zahrnující lidi pro mě (doufám, že zatím) moc není, nezbavila jsem se ještě ostychu. Také mi obvykle chvíli trvá, než jednotlivé záběry vymyslím a nastavím fotoaparát podle mých představ, takže architektura a její detaily jsou pro mě prostě zajímavější a uspokojivější: budovy mi na rozdíl od lidí neutečou. Z hlediska focení architektury pro mě zůstává největší výzvou čtvrť Soho (South of Houston Street) s krásnými budovami s litinovými fasádami, které se mi ale zatím nedaří vyfotit tak, abych byla úplně spokojená.

 

V čem své fotografie zpracováváš?
Základní úpravy provádím v Lightroomu a náročnější retuše ve Photoshopu.

 

Na co se můžeme těšit v příští aktualizaci tvého fotoprůvodce New Yorkem ve Fripitu? Vím, že ji dokončuješ.
Většina fotografií je z letošního jara a to i ty, které ukazují New York City pod sněhem (koncem března jsem tam zažila velmi silné celodenní sněžení). Co se týká lokací, tak jsem se tentokrát zaměřila hlavně na Williamsburg a DUMBO v Brooklynu a na Roosevelt Island.

 

  • Fotografického průvodce New Yorkem od J.D.Cink si můžete stáhnout v aplikaci Fripito pro iOS či Android.
  • Další fotografie od J.D.Cink najdete na jejím Instagramu.

.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..