4Foto #29: Objektivy Sigma v praxi

Vyzkoušeli jsme v praxi dvojici APS-C objektivů od Sigmy. Jak jsme byli spokojeni s objektivem Sigma 8-16 mm / 4.5 – 5.6 DC a Sigma 30 mm / 1.4 DC? Oba dva jsou určeny pro náročnější fotografy se zrcadlovkou , která nemá fullframe čip. Jak funguje takový kompromis?

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze.

9 komentářů u „4Foto #29: Objektivy Sigma v praxi

 1. Další super díl díky za něj. A chtěl bych se zeptat jestli by jste neudělali díl o nějakých webových galeriích. Shrnutí nejznámějších a tak. Myslím že by to pro řadu lidí bylo prospěšné. Předem děkuji

 2. Opět poučný a zajímavý videocast… Jen bych se chtěl zeptat zda-li nemáte zkušenost s objektivem Tokina 11-16/2,8 DX AT-X II. Je o něco málo horší co se týče širokoúhlosti (12 oproti 16,5). Nicméně podstatnější podle mě je pro interiéry světelnost a ta je u tohoto objektivu o dost lepší.

  – Tokina 11-16/2,8 DX AT-X II
  + světelnost
  + cena (cca o 5tis levnější než sigma)
  + filtrový závit
  + vhodný pro interiér (včetně menšího zkreslení)
  – oproti sigmě není tak širokoúhlý

  – Sigma 8-16 mm / 4.5 – 5.6 DC
  + širokoúhlost
  – světelnost
  – cena
  – nemá filtrový závit

  Co vyberete a proč? Přidejte prosím svůj komentář…

  Přeji Vám /autorům/ a všem co tyto videocasty sledují vše nejlepší do roku 2015 a hlavně hodně zdraví! A taky dobré světlo ;-).

  • Tohle je trochu jiná kategorie a srovnáváme hrušky a jablka. Sigmu bych si koupil, pokud chci opravdu širokoúhlý záběr. Tokinu nebo s ni srovnatelný objektiv v případě, že mi stačí adekvátně menší zorný úhel. Nezdá se to, ale rozdíl je to obrovský. Pokud chcete fotit interiéry, pak je asi lepší volba Tokina, protože právě kvůli zkreslení širší úhel stejně nevyužijete

   • Chtěl bych se zeptat, jak se tento objektiv dá použít na krajinu? Několikrát jsem slyšel, že se na ni moc nehodí. Nevím, proč by neměl. Fotím v podstatě jen zmiňovanou krajinu, rodinné oslavy a portréty – ty většinou pevnou padesátkou (občas by přišlo vhod kratší sklo). Proto by to pro mě mohla být značka ideál – i když mám trochu obavy z back/front focusu. Předem díky za odpověď.

    • Použít na krajinu se samozřejmě dá, pokud budete počítat s několika omezeními:

     1) 18mm*1,6 je skoro 29mm, což není moc široký záběr, takže v krajině vás může omezovat.
     2) Tento objektiv není v rozích z těch úplně nejostřejších, takže je otázkou, zda vás osloví kvalitou.

     Nicméně třeba já jej v krajině používám a jsem spokojený

   • Chtěl bych se zeptat, jak si tenhle objektiv stojí v krajinářské fotografii? Několikrát jsem slyšel, že zrovna pro tenhle účel se moc nehodí. (Jestli je to omezení v dosažitelné hloubce ostrosti?). Fotím v podstatě jen rodinné oslavy, portréty většinou padesátkou – širší záběr by se někdy docela hodil a zmíněné krajiny. Proto by to pro mě mohlo být ideální sklo. I když mám trochu starost o back/front focus. Předem díky za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..