4Foto #62: Test objektivu Tamron SP 85mm f/1.8 Di VC USD

Měli jsme možnost několik týdnů testovat nový objektiv Tamron SP 85mm f/1.8 se stabilizací. Protože je to opravdu povedený portrétní objektiv, porovnali jsme je s 2x dražším špičkovým Canonem 85mm f/1.2 L II USM. Výsledek tohoto porovnání a naše praktické zkušenosti s novým Tamtorem najdete v tomto videu.

Tamron SP 85mm f/1.8 Di VC USD

Nový objektiv je složen ze 13 čoček v 9 skupinách. Díky tomu dosahuje vynikající kresebnosti již od clony f/1.8, což v kombinaci se stabilizací z něj dělá velice zajímavé portrétní sklo, zejména do ateliéru. Ve srovnání se světelnějším Canonem je výrazně lehčí (1025 vs 700g) při skoro totožných rozměrech. Může se pochlubit kratší minimální zaostřovací vzdáleností, vyšším počtem lamel clony a menším závitem filtrů. To vše jsou logické důsledky nižší světelnosti a odlišné konstrukce.

Pojďme si proto odpovědět na otázku, komu se vyplatí investovat do lepší světelnosti, a pro koho je vhodnější spíš kombinace nižší světelnosti a stabilizace. Oba dva objektivy jsme použili při fotografování několika svateb a portrétních focení v ateliéru i v exteriéru. Výsledkem je řada praktických zkušeností, které jsou aspoň pro nás cennější než porovnání MTF tabulek a technických parametrů.

Pokud se zajímáte o světelné objektivy s pevným ohniskem, podívejte se i na náš test Tamronů 35 a 45mm a na video o objektivech Sigma Art. Pokud jste Nikonisti, určitě si nenechte ujít srovnání verze s Nikon bajonetem na Makofoto.

Více informací najdete ve videu. Pokud vás napadnou jakékoli otázky, velice rádi vám je zodpovíme v diskuzi pod článkem.

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze

 

Ukázkové fotografie z našeho videa

Pokud vás zaujal způsob, kterým prezentujeme naše fotografické zkušenosti, rádi bychom vás pozvali na kurzy, které pravidelně pořádáme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..