4Foto #8: Systémy měření světla

Systémy měření světla Vám mohou pomoci s přesnější expozicí. Vysvětlíme si rozdíly mezi poměrovým, celoplošným se zdůrazněným středem a bodovým systémem. A hlavně si řekneme, kdy který použít.

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze
.

6 komentářů u „4Foto #8: Systémy měření světla

 1. Mě se vždycky zblázní měření expozice když si zapomenu vypnout EBKT 🙂
  Jinak díky za video, celkem mě překvapilo použití celoplošného u reportáže, čekal bych třeba u svatební fotografie spíše zdůrazněný střed.

 2. Tak proto mi to bodové ostření tak „nefungovalo“ je až moc bodové a přesně nastala ta situace popisovaná ve video (oči).. Díky

 3. Na začátek musím pochválit za skvělý nápad a zrealizování těchto videocastů a celého webu. Pánové děkuji.
  Chtěl bych se zeptat, zda používáte uzamčení expozice rovnou v namáčknutí spouště a nebo tlačítkem „AE-L“ případně, jaké nevýhody plynou z uzamčení expozice rovnou namáčknutím spouště. Předpokládám, že při focení např. portrétu je uzamžení expozice na spouští a následné upravení kompozice bez problému. Ale kdy se toto řešení opravdu nehodí?

  Díky Petr

 4. Předem chci poděkovat za velmi příjemná a přínosná videa. Je radost na ně koukat ;-).
  Chtěl bych přidat svůj pohled na bodové měření expozice – používám je při HDR fotografii, kde si bodově změřím nejtmavavší a nejsvětlejší místa na fotografované scéně. Z těchto údajů odhadnu „střední“ hodnotu clony popř. času, kterou nastavím na fotoaparátu. Dále podle rozsahu obou hodnot zvolím nastavení bracketingu (počet snímků a kroku +/- EV).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..