4Foto #52: Adobe Lightroom presety

Co jsou Lightroom presety? Hostem tohoto dílu je fotograf, vydavatel a lektor Tomáš Dolejší, který vydal sadu 300 presetů právě pro Lightroom. Popovídali jsme si nejen o jeho balíku úprav a výukovém videokurzu o Lightroomu, ale i obecně o tom, kdy a jak Lightroom nejlépe funguje.

Adobe Lightroom Presety

Presets nebo chceteli presety jsou uložené sady úprav v Adobe Lightroomu. Souží k urychlení práce, usnadnění úprav a mohou sloužit i pro inspiraci, pokud vyzkoušíte sadu připravenou jiným fotografem. Tomáš Dolejší nedávno spustil nový web www.presety.cz, na kterém nabízí sadu celkem 300 úprav. Najdete v ní jak celoplošné, tak i lokální úpravy a nechybí ani přednastavení pro export.

Pozvali jsme Tomáše na krátký rozhovor, ve kterém jsme se pobavili nejen o jeho sadě úprav, ale i o Lightroomu obecně. Tomáš patří mezi jeho velké propagátory a byla radost s ním rozebrat možnosti tohoto nedoceňovaného programu. Pokud vás zajímá Tomášův videokurz k Lightroomu, najdete jej na www.lroom.cz a obsahuje přes 11 hodin informací. Pokud dáváte přednost fyzickým kurzům pod vedením lektora, Honza nabízí hned dva: Adobe Lightroom: Zrychlete zpracování fotografií a Adobe Lightroom: Workshop kreativních úprav. Adobe Lightroom je nejen skvělým doplňkem Photoshopu, ale zároveň umožňuje ušetřit stovky hodin práce. Zejména pro sportovní fotografy, reportáže, svatby, focení divokých zvířat či portréty je opravdu nedocenitelný.

Více informací najdete ve videu. Pokud vás napadnou jakékoli otázky, velice rádi vám je zodpovíme v diskuzi pod článkem. Pokud máte svou oblíbenou sadu presetů, klidně nám napište a my o ní budeme rádi informovat.

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze

 

Ukázkové fotografie z našeho videa

.

5 komentářů u „4Foto #52: Adobe Lightroom presety

  1. Presety dobrý ale zkuste se hoši domluvit a vytvořit blbuvzdorný návod „jak se vyznat v Lightroomu“. Jakožto dlouholetý uživatel Photoshopu jsem neodolal a Lightroom si po shlédnutí tohoto videa stáhl. Na organizaci fotek používám Zoner 12 – už léta. Chtěl jsem změnu a říkal jsem si, když jsou to bratři od Adobe, mohli by se spolu více kamarádit a zvýšit tak produktivitu práce:-)

    UI dobrý ale jinak totální chaos. Navigator/Catalog, Folders/Collection/Publish service. Ve Photoshopu se známkuji jako středně pokročilý ale Lightroom prostě nedávám. Zase nové inteligence a já nevím co všechno.

    Odinstalovávat ho ale nebudu. Dám mu šanci a až ho pochopím, třeba si ho i oblíbím. Do té doby raději zůstávám u Zoneru.

  2. Standa: Dovolím si coby spokojený uživatel trošku LR propagovat. 🙂

    Protože se příspěvek týká rozhovoru s Tomášem Dolejším, tak snad nebude vadit odkaz na stránku na jeho webu, která na otázku proč LR používat podle mne dobře dobře odpovídá. Když si pak v LR osvojíte, tak nakonec zjistíte, že v článku uváděné nevýhody, jsou ve skutečnostmi výhodami.
    odkaz – http://www.fotoradce.cz/lightroom-nebo-camera-raw

    Shrnu-li to za sebe, tak LR oproti Zoneru umožňuje výrazně lepší práci s RAWy což je dáno tím, že to je v podstatě Camera RAW s databázovými funkcemi. Já osobně mám trvale uloženy a archivuji jen RAW se změnami uloženými v katalogu a JPG vytvářím podle potřeby a dál je nijak nearchivuji. Oproti Zoneru využitím katalogu navíc získáte lepší pořádek na disku bez XMP.

    Co dělá LR nedostižným je právě jeho katalog a hromadné zpracování. Takže pokud znáte PS a Camera RAW, tak spusťte LR, zvolte Import a další zpracování už pro vás nebude nic neznámého a blbuvzdorný návod ani nebudete potřebovat. Pokud budete chtít LR nalít rychleji, tak je určitě nabídnutý kurz dobrou cestou.

    Pokud zůstaneme v Library, tak oproti PS navíc dostanete možnost zadávání klíčových slov, hodnocení a další. Má to jedinou nevýhodu, pokud klíčové slova a hodnocení nebudete zadávat, tak ho pak nebudete mít možnost využít. 🙂 Takže to chce i určitou dávku důslednosti a vydržet.

    • Souhlas. Práce v LR se dá hodně zjednodušit a automatizovat. Základem je přímo při importu zadat metadata a pak už je to všechno hračka 🙂 Za mě osobně se ještě důležité zdůraznit nedestruktivní úpravy ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..