Videocast #1: Jak se sbalit na focení

 

V úvodu srovnáme dva hybridní systémy Nikon 1 a Canon EOS M. Řekneme si, pro koho je kompakt s výměnnými objektivy vhodný a zda může nahradit DSLR. V recenzi zhodnotíme objektiv Tamron SP 24-70/2.8 VC USD. A v sekci fotopraxe se zaměříme na připravu fototechniky před akcí.

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze.

17 komentářů u „Videocast #1: Jak se sbalit na focení

 1. Videocast plánujeme cca 2x do měsíce, ale přednost před pravidelností chceme dávat zajímavým tématům a událostem. Takže jak budou přicházet, tak budeme natáčet.

 2. Pánové, gratuluji ke spuštění nového webu a tvorbě foto-videocastů. Máte pravdu v tom, že fotomagazínů je mnoho avšak není nad vlastní zkušenosti a jejich následné komentování třeba formou webu/blogu. Na této vlně mám i svůj blog o Anglii.
  Rád bych se podělil o své názory na dnešní témata.
  Mirrorless – fotoaparát bez zrcadla. V analogové fotografii jsem zastával názor, že kvalita fotografie je dána především kvalitou skla. Tedy objektivu ( pak ještě šikovné ruce ve fotokomoře, pochopitelně).
  U digitální fotografie mám názor stejný avšak tam už hraje mj. velkou roli i kvalita chipu. Toto téma by ale bylo na dlouhé povídání. Moje pointa je v tom, že až budou objektivy natolik kvalitní jako pro DSLR, začnou i profesionálové především z praktických důvodů přecházet na mirrorless. Zrcadlo miluji, ale už je to přežitek. Technologie se inovují obrovskou rychlostí a my zažíváme „fotorevoluce“ doslova každým okamžikem.
  Stabilizátory v objektivech: přátelé – i ten nejhorší stativ je lepší, než nejlepší stabilizace. Toť můj názor. Asi tuším proč Canon do svého profi 28-80 / 2,8 nedává stabilizaci. Protože je profi a s ním by především měli fotit ti, co to fotografii opravdu milují.
  Druhý pohled na věc je čím dál populárnější natáčení videa pomocí zrcadlovek. Tam ta stabilizace smysl má. Tedy apeloval bych na výrobce, udělejte u profi objektivů vždy dvě verze, levnější pro fotografy „bez“ a dražší pro filmaře „s“. To by bylo fér, nemyslíte?

  Se zájmem jsem se díval na celý videocast a budu se těšit na další! Hodně štěstí a hodně čtenářů vám přeji.

 3. Držím palce, něco takového tu chybělo. O podcast s fototématikou se již pokoušejí http://www.photohabits.cz/, který je spíše určen začátečníkům, ale todle tu vážně chybělo. Moc se těším na další díly 🙂 a doufám že pravidelnost cca 2x do měsíce vydrží! S pozdravem Lukáš

 4. @Stanislav Hedvik: Absolutně souhlasím s tím, že by bylo ideální mít se stabilizací na výběr. Kvůli videu, kvůli situacím, kdy není možné stativ použít…

  Co se týče bezzrcadlovek, je otázkou, zda výrobci mají zájem kvalitu optiky tlačit až do profi segmentu. Byť je to otazka obchodní víc než technická

 5. Škoda těch „tvrdých“ střihů, to by chtělo vyladit, jinak moc fajn podcast. Romana jsem znal jen díky super článkům, které by měly být povinnou četbou každého začínajícího fotografa. Ač jsem v jeho textech nesnášel časté používání „s“ místo „z“, tak tady je naprosto skvělej. V čem si myslím, že má tento podcast sílu je právě rozdílnost přístupů Romana a Honzi a divák si tak může vybrat ten, co mu sedí víc. Co se mirrorless týče, tak nebyl vzpomenut jeden bod a to digitální video. Tam si myslím, že mají tyhle zařízení docela velký potenciál. Ne každý začínající filmař si může dovolit koupit kameru s dospělým chipem a právě spojení vcelku levného mirrorless těla s kvalitním pevným objektivem (např. Voigtlander Nokton 25mm 0.95) umožňuje výstup, o kterém mohli ještě nedávno maximálně tak snít. Držím palce a těším se na pokračování.

 6. Až dnes jsem měl čas tento počin shlédnout a sice ten konec se moc nepovedl, ale těch informací… zvlášť posledních deset minut! Přiznám se, že jsem pořád zastavoval a odskočil pro foťák, zkoušel, nastavoval. Po více než roční pauze snad konečně zase někam vyrazím fotit. Díky moc, hlavně za ty zdánlivě nedůležité detaily, které jste popisovali.

 7. @Kamil: ano, střih není naše nejsilnější stránka. Jsem fotograf a video přeci jen není moje hlavní doména, ale budeme se snažit pracovat i na visualní stránce. Teď zrovna dělám na druhém dílu a doufám, že se Vám bude zase o trochu víc líbit…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..