Pět nejkrásnějších vodopádů Islandu

Island je zemí velice různorodou, která nabízí fotografovi stovky témat a zejména krajinářských výzev. Jedním z nejtypičtějších motivů jsou bezesporu vodopády, kterých jsou na Islandu doslova stovky, možná tisíce. Vybral jsem pro Vás pět nejzajímavějších, které si při návštěvě Islandu rozhodně nesmíte nechat ujít.

Zimní Island

Gullfoss

Nejznámější, z Reykjavíku nejsnáze dostupný a největší vodopád na Islandu. Necelá hodina jízdy od hlavního města a zařazení do takzvaného “zlatého trojúhelníku” z něj dělá nejnavštěvovanější vodopád na Islandu. Pokud jej chcete fotografovat aspoň trochu v klidu, tak vřele doporučuji zimní měsíce a nebo návštěvu v létě ve velmi pozdních hodinách. V červenci na Islandu zapadá slunce před půlnocí, takže si můžete nechat návštěvu třeba až na 22 hodinu, kdy už davy turistů dávno opadaly. Vodopád je dostupný pouze z jedné strany, takže nemá smysl jej fotografovat dopoledne v protisvětle.

Island

Godafoss

Pro mne osobně nejkrásnější půlkruhový vodopád na Islandu. Nachází se na severovýchodě nedaleko jezera Mývatn poblíž hlavní silnice číslo 1. Můžete jej fotografovat ze všech stran, z nadhledu i z podhledu. Je krásný v jakoukoli denní i noční hodinu. Jen při fotografování zespodu si dávejte pozor na vodní tříšť unášenou větrem.

Island

Dettifoss

Nejmohutnější vodopád na Islandu vás uchvátí zejména tím, že můžete sejít doslova až na jeho horní hranu a pozorovat vodní masu propadající se do kamenitého údolí. Pokud se vydáte po silnici 864 či 862 potkáte celkem 4 nádherné vodopády, které budete moci fotografovat z nadhledu. Dettifoss stojí za cca 2km pěší tůru, na jejímž konci se dostanete až přímo k němu. Nejlepší světlo je zde v dopoledních hodinách, ale vzhledem k nehostinnému údolí se vyplatí toto místo navštívit i za nehostinného počasí, kdy nízké a těžké mraky dokreslují ponurou atmosféru.

Expedice Iceland 2010

Svartifoss

Vodopád najdete v srdci národního parku Skaftafell. Budete k němu muset absolvovat cca 4km pěší tůru, ale rozhodně se vyplatí. Mohutný proud vody se řítí do údolí lemovaného čedičovými skalami a tříští se o obrovské balvany na jeho dně. Kontrast sytě černých skal a napěněné vody spolu s relativní odlehlostí vám dají nevšední zážitek.

Barnafossar, Iceland

Hraunfossar

Je několik desítek metrů dlouhá stěna posetá stovkami drobných vodopádů, kterou najdete na severozápadě Islandu. V odpoledních a večerních hodinách je nádherně nasvícena sluncem a nabízí bezpočet úhlů a pohledů. S trochou opatrnosti se cca 1 km pod vodopádem po proudu dá sejít přímo k řece a po břehu se vrátit k vodopádu. Je to cesta náročná, ale výsledek stojí za to.

 

Island nabízí samozřejmě celou řadu dalších nádherných vodopádů, ledovců, kamenitých pouští, divoké pobřeží, černé pláže a mnoho dalšího. Pokud se chystáte na Island nebo chcete poznat jeho krásy prostřednictvím mého objektivu, můžete si stáhnout do chytrého telefonu či tabletu mého průvodce Islandem pro fotografy. Dělal jsem jej speciálně pro fotografy a najdete v něm tipy na stovku míst na Islandu. Nyní je k dispozici s letní 50% slevou!.

2 komentáře u „Pět nejkrásnějších vodopádů Islandu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..