Photokina 2014: Novinky z prvního dne

Máme za sebou první den veletrhu Photokina 2014, který se tradičně pořádá v Kolíně nad Rýnem a je největší evropskou fotografickou akcí. Sice se ve srovnání s posledním ročníkem (2012) viditelně zmenšila, přesto přináší sedm hal plných fotografické techniky, příslušenství a služeb. K celkovému hodnocení akce se vrátíme po jejím skončení s určitým odstupem, který dá mně i Romanovi možnost nadhledu, přesto jsem pro vás připravil několik střípků, které by vás mohly zaujmout stejně, jak zaujaly mě první den veletrhu. Pořadí je abecední, aby se některé ze značek necítila ukřivděna 🙂

Photokina 2014

4K všude

Jestli něco na Photokině frčí, tak je to 4K video. Sice jde o nefotografické téma, ale prolínání fotografie a videa je stále silnější, a tak, stejně jako na IBC v Amsterdamu, i zde je 4K video doslova na každém rohu. Zvládají ho chytré telefony, akční kamerky, kompakty, bezzrcadlovky, DLSR i speciální high-end kamery. Pokud Photokina nelže, stane se 4K rozlišení brzy poměrně běžným videoformátem, což je mnohem rychlejší nástup, než bych čekal.

Canon EOS 7D MII

Canon

“Červení” vzali letošní Photokinu velmi vážně a připravili řadu novinek, které potěší zejména výrazně lepším poměrem výkon/cena, než bylo u této značky zvykem v poslední době. EOS 7D MII je velice důstojným nástupcem pět let starého 7Dčka a dle všeho by jeho česká cena mohla být výrazně pod 40 000 Kč (neoficiální informace), což za špičkovou APS-C zrcadlovku s vysokou rychlostí, novým AF, snímačem, videem, WiFi a lepší ergonomií a odolností zní skvěle.

I PowerShot G7 X nevypadá úplně špatně. Nový snímač, skvělý světelný objektiv, na kompakt velice příjemné ovládání a hlavně vynikající dílenské zpracování. K tomu si přidejte nový mini model N2, pár nových objektivů a zdá se, že Canon se začíná probouzet z inovační letargie posledních let.

Photokina 2014

Nikon

“Žlutí” mají na svém kontě za poslední 2 roky spoustu výrazných a skvělých modelů, takže na Photokině spíš dolaďují, než že by bourali zavedené. Hlavní novinkou je 24 MPix FullFrame DSLR s označením D750. Pozicováno mezi D610 a D810 přináší ve vyšší střední třídě prvotřídní univerzálnost a věřím, že pro řadu profesionálů také půjde o lákavou nabídku. Nejsem Nikonista, ale tenhle foťák se rozhodně povedl. Dále Nikon představil nový objektiv 20/1.8G ED a zajímavý blesk SB-500 s vestavěnou diodou pro videozáznam.

Photokina 2014

Olympus

U Olympusu letos zatím příliš veselo není. Je pravdou, že modely OM-D a Pen byly inovovány nedávno, takže Olympus přišel s oznámením nového firmware 2.0 pro OM-D a s objektivy 40-150mm/2.8 a 12mm/2.0. K tomu přidal telekonvertor 1,4X a to je vše. Bude zajímavé sledovat, zda jej jeho bezzrcadlovky zvládnout uživit, protože tento tržní segment zatím silně zaostává za očekáváními.

 

Panasonic

Modří letos vsadili na dvě novinky. Model LX-100 je luxusním kompaktem. Snímač LievMOS 4/3 formátu je na kompakt velký a k tomu je zde vynikající světelný objektiv Leica, 4K video, elektronický hledáček s rozlišením 2,7 MPix, WiFi atd. Druhou novinkou je model GM-5, který je klasickou evolucí této řady.

Photokina 2014

Samsung

Hlavní novinkou z Koreje je model NX-1, bezzrcadlovka s APS-C snímačem, vysokým rozlišením, extrémní rychlostí, nekonečně ostřícími body a desítkami super, duper funkcí. Nechci Samsungu sahat na jejich novou hračku, papírově vypadá opravdu nabušeně, ale když jsem fotoaparát vzal do ruky, tak působí takovým laciným dojmem i přes magnéziovou kostru a sliby modrého z nebe. Obávám se, že řadu NX nezachrání ani nové objektivy v čele se zajímavým 50 – 150mm/ 2.8 OIS.

Photokina 2014

Sigma

Sigma v první řadě zareagovala na zvětšený zájem o teleobjektivy a přispěchala s modelem 150 – 600mm / 5 – 6.3 OG OS HSM. Podle neoficiálních verzí bude tento telezoom k dispozici ve dvou variantách. Aktuálně představené dražší odolné a utěsněné a pravděpodobně přijde i cenově dostupnější plastová verze. A pro milovníky varianty „vše v jednom“ je tu nový 18 – 300mm / 3,5 – 6,3 DC Macro OS HSM, který ale upřímně není nic moc.

Photokina 2014

Sony

Smutno až tesklivo je letos na stánku Sony. Na poslední Photokině se to novinkami jen hemžilo a letos je japonský výrobce velmi opatrný. Asi nejzajímavější je objektiv Sony/Zeiss 16-35mm / 4.0, ale velká inovace ani velký zájem návštěvníků se nekoná.

Photokina 2014

Tamron

Hodně překvapil Tamron, který kromě svých oblíbených low-cost modelů z ničehonic přišel s objektivem 15 – 30mm / 2.8 VC USD. Což je 1100g těžká a 15cm dlouhá bestie s předním průměrem skoro 10 cm! Slibuje vynikající kresbu na fullframe díky 18 čočkám ve 13 skupinách, ale bohužel není zatím jasné ani kdy bude, ani za kolik. Na stánku je k vidění jen za sklem a jeden z hochů od Tamronu jej na přímý dotaz dokonce zapřel a tvářil se, že nic takového Tamron nevyrábí 🙂

 

Drobnosti na závěr:

Photokina 2014

Lytro v praxi předvádí nový model. Už se těším na testování

Photokina 2014

Fujifilm oživl a produktově jede. O jeho stánek je velký zájem a věnujeme mu samostatné povídání.

Photokina 2014

Zřejmě milovník fotografování mobilem.

Photokina 2014

Jak ubylo vystavovatelů, tak přibylo fotografií. Pro pořadatele asi nepříjemný trend, pro návštěvníky dobrá zpráva!

 .

3 komentáře u „Photokina 2014: Novinky z prvního dne

 1. Vôbec sa mi nepáči Váš komentár k Olympusu. Ak to porovnám s komentárom k Nikonu, tak to vyznieva, akokeby Olympus za tie dva roky nič nerobil. Len tak namátkou: Tough TG-2, XZ-10, Pen E-PL6, Pen E-P5, OM-D E-M1, Stylus 1, OM-D E-M10, Stylus SH-3, Tough TG-3, Pen E-PL7, M.Zuiko 12-40mm f2,8 Pro, M.Zuiko 25mm f1.8, M.Zuiko 14-42mm EZ, M.Zuiko 40-150mm f2.8 Pro. Takže u Olympusu si myslím, že ste kľudne mohli napísať, že prišiel s viacerými novinkami za posledné dva roky. Chcel by som vidieť tie „ódové“ komentáre, keby Nikon prišiel napr. s takým stabilizovaným 24-70mm f2,8 VR. Ale že Olympus vypustil 40-150mm f2.8 Pro, to ste len konštatovali a hotovo. K Nikonu D750 ste napísali toho viacej, pritom je to „len“ medzimodel medzi D610 a D810.

  • Ešte dodám, že ste v podstate predvedenie zbrusu nového profesionálneho objektívu od Olympusu dali vo svojej vete na rovnakú úroveň s predvedením novej farby už existujúceho objektívu. Fotím s Nikonmi (D90, D5100, F90x, F80, FM2), vlastním pomerne širokú škálu Nikkor objektívov, ale zrejme v krátkej dobe prejdem na Olympus.,

  • Zdravím,

   je úplně v pořádku, že se vám nelíbí subjektivní tón mého příspěvku. Jsem rád, že Olympus má své fandy a zastánce. Zcela otevřeně přiznávám, že jsem měl Olympus velice rád, dokonce jsem řadou fotoaparátů této značky fotil, ale to co předvedli se svými produkty, strategií, účetnictvím, přístupem k zákazníkům atd. mě tak zklamalo, že pro Olympus už nemám ani pochopení ani vřelých slov. Tržní podíl Olympusu je u nás tak zanedbatelný a inovace z mého pohledu tak mizivá, byť zabalená do spousty modelů, že jsem považoval za osobní hrdinství, že jsem Olympus vůbec zmínil.

   Tento článek není výčtem všech novinek, není objektivním hodnocením nějakého média. Berte jej prosím jako subjektivní postřehy Honzy Březiny a pokud se vám nelíbí, tak mě to mrzí, ale opravdu to tak mám.

   Mimochodem jsem Canonista, takže Nikon rozhodně není značkou, kterou bych jakkoli vědomě protěžoval 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..