PhotoPlus 2016: Palette gear změní ovládání programů

Palette GearJednou z nejzajímavějších novinek na TestDrive novinářské akci veletrhu Photo Plus Expo 2016 v New Yorku jsou ovládací moduly Palette Gear. Měl jsem možnost je krátce vyzkoušet a popovídat si se zakladatelem společnosti. Nevyhovuje vám ovládání kreativních programů od Adobe či Applu? Možná je pro vás Palette Gear tím správným řešením.

Fyzické ovladače pro virtuální prostředí Palette Gear

Myšlenka jako taková je poměrně jednoduchá a není úplně nová. Palette Gear nabízí fyzické ovladače – tlačítka, táhla a otočné ovladače, pomocí kterých můžete ovládat aplikace jako je Lightroom, Premiere, Photoshop, Illustrator či třeba Final Cut Pro. Zajímavá je obrovská modularita a nádherné provedení. Jednotlivé moduly lze libovolně kombinovat v prostoru a pro každý z nich přiřazovat libovolné funkce v programech a barevně je odlišovat. Jednotlivé modely se spojují magneticky, takže složit si svůj ideální ovládací panel je otázkou minut včetně konfigurace.

Palette Gear

Praktické zkušenosti

Základní prvek se připojuje k počítači pomocí jednoho USB kabelu. K němu postupně přidáváte jednotlivé ovládací prvky, které pospolu drží magnetické spojení. Žádné šroubky, žádné limity ve tvaru výsledného panelu. V tomto okamžiku ovládací software podporuje až 18 modulů a do budoucna autoři počítají i s většími konfiguracemi.

V konfiguračním programu automaticky vidíte svůj ovládací panel, tak jak jste jej složili a pouze vybíráte jednotlivé prvky a přiřazujete jim funkce. Můžete si vytvářet i profily s různými sadami funkcí. Pokud v seznamu aplikací chybí vaše oblíbená, lze celý software přepnout do “keyboard” režimu, kdy jednotlivým ovladačům lze přiřazovat klávesové zkratky a tak teoreticky ovládat jakýkoli program.

Pro lepší visuální orientaci jsou jednotlivé ovladače podsvíceny pomocí LED a uživatel si může nastavit jejich barvu. Takže si můžete barevně odlišit jednotlivé funkce.

Přestože jsou ovladače poměrně drobné, nejdelší táhlo má cca 8cm, jsou překvapivě citlivé a přesné. Reagují bez zpoždění dokonce si můžete vybrat mezi kovovou a dřevěnou povrchovou úpravou. Celkově je dílenské zpracování skvělé. Ovladače spolehlivě drží pohromadě, nekloužou po stole díky spodnímu pogumování a je vidět, že za celým produktem je hodně testování v praxi.

 

Závěr

Palette gear je velice pěkně navržené a vyrobené řešení. Tomu bohužel odpovídá i cena pohybující se od $200 za základní set 4 ovládacích prvků až po $500 za největší set 14 ovládacích prvků. Nechybí ani možnost si nakupovat jednotlivé ovladače zvlášť, ale cena je pak ještě vyšší.

Pro profesionály jde o ceny akceptovatelné, ale přesto poměrně vysoké. Ovladače jsou přesné a pokud si na ně zvyknete, rozhodně zrychlují práci. Osobně preferuji klávesové zkratky, ale umím si představit příjemné workflow založené právě na Palette Gears.

2 komentáře u „PhotoPlus 2016: Palette gear změní ovládání programů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..