4Foto #19: CSC neboli bezzrcadlovky

Na základě vašich dotazů jsme připravili speciální díl o CSC či chceteli zrcadlovkách bez zrcátka. V kostce jsme shrnuli výhody a nevýhody tohoto řešení a srovnali je jak s tradičními DSLR, tak i s kompakty a fotomobily.

Základní výhody oproti DLSR:

  • Menší rozměry a váha
  • Jednodušší záznam videa
  • Rychlejší a delší sekvence snímků v plném rozlišení

Nevýhody oproti DLSR:

  • Pomalejší a méně spolehlivý AF
  • Menší výběr objektivů
  • Horší obraz v hledáčku
  • Typicky o trochu horší výstupní kvalita
  • Ovládání

Výhody oproti kompaktům:

  • Možnost volby vhodného objektivu pro specifické situace
  • Lepší kvalita záznamu
  • Bohatší volba příslušenství
  • Komplexnější ovládání

Nevýhody oproti kompaktům:

  • Vyšší cena

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze.

Příspěvek byl publikován v rubrice Videocast se štítky , , a jeho autorem je Honza Březina. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Autor: Honza Březina

Honza je fotograf, lektor, cestovatel, videocaster, novinář a milovník Applu. V komerční fotografické tvorbě se soustřeďuje zejména na portrétní a svatební fotografii. Ve volné tvorbě zejména na krajinářskou a cestovatelskou fotografii. Více o Honzovi najdete na http://www.jbrezina.cz

21 komentářů u „4Foto #19: CSC neboli bezzrcadlovky

  1. Díky za další díl. Jen škoda, že padlo velmi málo o kvalitativním srovnání výstupů z obou těchto systémů. Obecně se tvrdí, že zrcadlovky (APS-C nejčastěji) jsou lepší než CSC, ale je to stále pravda?
    Sám jsem nedávno pořídil Panasonic GX7 a věnoval jsem nějaký čas porovnání výstpů z poslední generace těchto foťáků a byl jsem velmi překvapený, když jsem zjistil, že rozdíl je opravdu minimální a špíš záleží na konkrétních situacích. Jako nejvíce limitující ve výstupu je asi dnes kvalita objektivů.
    Obecně vnimám jako největší výhodu klasických zrcadlovek množství objektivů, což by se mohlo časem postupně smazávat.

  2. Srovnání je velmi těžké, protože faktorů ovlivňujících výsledek je celá řada…

    – pokud se budeme bavit o celem systému (tělo+objektiv), tak je zde celá řada situací, kdy CSC zatím pokulhává, právě kvůli absenci vhodného objektivu
    – CSC s malými čipy jako je Nikon 1, PENy apod. trpí při horších světelných podmínkách malou plochou a tím způsobeným zbytečným zesilovaním signálu
    – některé CSC nenabízí možnost zaclonění nad f/8 či f/11, což limituje třeba makro
    – za špatných světelných podmínek některé CSC nespolehlivě ostří

    A tak by se dali pokračovat. Ve vhodných podmínkách se CSC a DSLR kvalitativně mohou bez problémů vyrovnat. Osobně si myslím, že po stránce kvality obrazu mohou CSC dřív nebo později DSLR dohnat/předehnat, pokud vsadí na větší snímače…

  3. CSC jsem koupil kvůli tahání na kole kde je rozdíl váhy opravdu obrovský. Kvalita výstupu u NEX-6 je výborná.

    Chybí jim ale Tele 70-300.
    Souhlasím, že výrobci investují do nových těl, ale do objektivů ne. Největší základnu objektivů má stále micro 4/3 kde je zase blbý poměr stran.
    Kolikrát vyjde levněji koupit zrcadlovku na serioznější focení koupit zrcadlovku a csc dokoupit jako alternativu pro cestování či sportování.

    Jinak já všem, kteří nechtěj měnit objektiv a chtějí dobrou kvalitu doporučuji Sony RX10. CZ objektiv 24-200/2,8 je skvělý a 1″ čip taky. Cena je podle mě oprávněná.

  4. Díky kluci za skvělý díl..přesně téma toho dílů..tedy výber fotoaparátu jsem řešil loni. Měl jsem celkem vysoké nároky na tělo přístroje, tedy odolnost proti vodě a nízkou váhu, protože fotím převážně sport, outdoor, lezení a záchrannáře. Proto jsem řešil odolnou zrcadlovku za rozumný peníze, což je celkem problém pač odolné jsou až zrcadlovky v profi řadách. Po několika konzultací s lidmi co se živý focením se ke mě dostalo at do svého výběru zahrnu Olympus OMD EM5..je to sice CSC ale parametry splňoval skoro na jedničku….malé odolné tělo, utěsněno proti vniknutí prachu a vody a nízká váha, hodně slušný výstup, ale i celkem dosti rychlý AF, takže není problém fotit někde na stěně při lezení či za nepříznivých podmínek. Mám ho v setu s objektivem Olympus M.Zuiko 12-50mm F/3.5-6.3 a na spoustu věcí mi stačí..pořídil jsem ještě jedno pevné sklo na portréty M.Zuiko 45mm f/1.8 a jsem celkem spokojený. Musím se připojit k názoru, že podle situací muže mít navrch CSC a zase ve spoustě jiných zrcadlovka, takže si lidi musí uvědomit co chtějí fotit. S těmi objektivy to také souhlasím, tam ten vývoj pokulhává a to je škoda. Závěrem tedy nemohu říct co je lepší jestli CSC nebo Zrcadlovka..všechny pro a proti řekli kluci ve videocastu…ale za mě pro moje potřeby a focení je CSC neocenitelním pomocníkem.

    • Díky za reakci. Já to vnímám úplně stejně. Ono možné říct, že generálně je CSC lepší/horší než DSLR. A když si člověk uvědomí co potřebuje, tak až poté jde hodnotit, která technologie právě jeho potřeby naplňuje nejlíp

  5. Děkuji pánové, zrovna tuhle otázku teď řeším, jestli k zrcadlovce koupit CSC, nebo se spokojit s kompaktem. Netroufl bych si, jít na focení nějaké akce, nebo do ateliéru s CSC foťákem (ať už kvůli pomalejšímu ostření, ovládání z hlediska nedostatků ovládacích prvků a v neposlední řadě budí člověk větší respekt se setem těla + objektivu ve váze nad dvě kila :), nicméně na běžné nošení na hory (když nejdu přímo za účelem fotit), na kolo se mi tento systém jeví jako ideální. Jen mě zarazilo, což jsem nevěděl, jak píšete v komentářích, že některé CSC se nenechají zaclonit víc než na f/8, což je nepříjemné.
    Závěrem Vám chci poděkovat za tuto stránku, videocasty a čas, který věnujete tomu, abyste se podělili o znalosti a informace s ostatními.

  6. K CSC jsem se dostal, když jsem hledal náhradu za svůj starý kompakt, který již nedostačoval svým obrazovým výstupem. Nejprve jsem měl v plánu koupit něco jako Nikon P310, tedy „profi kompakt“. Ten by mi na moje potřeby, které jsou zejména focení při cestovatelských expedicích, myslím stačil. Během pátrání po ideálním typu jsem trochu pronikl do fototeorie, a zjistil jsem, že bych rád fotil nejen krajinky, ale také portréty a celkově bych chtěl při cestovatelském focení uplatnit více kreativity. Nízkou hloubku ostrosti a další fičury tyto kompakty díky malému čipu nenabídnou. Tak jsem se dostal až k čipu APS-C u Sony NEX6. S ním jsem při cestování absolutně spokojený. Mám jej celý den kolem krku v malém pouzdru Kata DL-MX-40, kam se mi vejde ještě 35mm F1,8 a jsem zcela spokojený. Tedy myslím, že CSC dává smysl i lidem, kteří na něj pohlížejí jako na náhradu svého letitého kompaktu. A navíc, když na horském treku vidím lidi, kteří táhnou svoji DSLR v batohu a před každým záběrem musí zastavit a z batohu jí vytáhnout, musím poděkovat inženýrům, kteří se nebáli s konceptem CSC přijít a dotáhnout ho na trh. Tudíž, z mého cestovatelského hlediska, palec nahoru!

  7. Bylo zajímavé video shlédnout. Míval jsem velkou zrcadlovku a fotil na ní rád. A stále mě to k ní táhne zpět, ale musím se ovládat 🙂 Postupně jsem ale zjistil, že mi vadí její velikost. Nyní fotím na Fuji X20. Není to TO na co jsem byl zvyklý, ale ostří to docela rychle, je to malé, má to RAW a má to optický hledáček. Zbytek je kompromis.
    Vyzkoušel jsem s polarizačním filtrem i CSC od samsungu a musím za sebe konstatovat, že práce s filtrem na CSC je faaaakt špatná. Tolik stručně moje zkušenost.

  8. Nechce se mi verit, ze jste to tocili v roce 2014. Dle uvedenych informaci a starych prekonanych zalezitosti bych to tipl na rok 2010-11. CSC ma omezeni v oblasti dlouhych svetelnych skel (ala „bazooka“) a rychleho CAF, ale jinak se zcela vyrovna kvalitou DSLR. Mluvite o stale o Nikonu, ktery je s Pentaxem z cele kategorie nejslabsi. Treba micro43 standard uz ma kolem 50 nativnich objektivu! ISO podobne kvalitni jako Apsc CaNikony. Zjistete si aktualni informace, kdyz uz o tom natacite videocast.

    • Asi se nema smysl prilis hadat, ale presto si dovoli polemizovat:

      ad objektivy: micro4/3 system je jediny z CSC, ktery ma sirsi nabidku nativnich objektivu, takze obecne tvrzeni plati. Srovnejte pocet objektivu pro micro4/3 a pro Canon EF a porad jich je nekolikanasobne mene. A to nemluvim o ostatnich systemech

      Pokud mate pocit, ze micro 4/3 ma stejnou kvalitu obrazu jako APSC zrcadlovky, tak vyfotte cokoli pri ISO1600 a vytisknete to na format 60x90cm a ujistuji vas, ze kresebnost je nesrovnatelne horsi … vyzkouseno v praxi naposledy 11/2013.

      Nikomu nadseni pro CSC kamery neberu. Verim, ze pro radu uzivatelu je jejich vystup absolutne dostacujici a tudiz zcela kvalitni, ale za tim co rikame si stojim 🙂

      • Já se vždycky rád podívám na srovnání senzorů http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/%28appareil1%29/813|0/%28brand%29/Canon/%28appareil2%29/793|0/%28brand2%29/Olympus/%28appareil3%29/663|0/%28brand3%29/Canon#toggleBookmarks
        Jsem moc spokojený s OMD E-M5. Kromě větší hloubky ostrosti nevidím větších limitů. Oproti DSLR se mi fotoaparát s 5 objektivy vejde někam, kam se původně vešla tak možná DSLR se dvěma. Navíc se mi do kapsy vejdou dva pevňáky a jsem schopen je bleskurychle vyměňovat díky tomu, že v jedné ruce můžu mít fotoaparát i objektiv. Přesně souhlasím s Michalem. Fakt jsem hledal, kdy to bylo točené a divil se, proč tak málo mluvíte o Olympusu, který je s CSC nejdále a pořád přináší nové technologie. 5 osá stabilizace v těle je moc pěkná věc. Nový OMD E-M1 už nabízí maximální kompatibilitu se 4/3 objektivy. Pořád je sice ve vzduchu problém s cenou, ale to je vždy spojeno s novými technologiemi. Osobně z CSC nikdy neuhnu. Třeba budu rád, až bude dostupné CSC s FF, ale rozhodně jsem toho názoru, že CSC jsou zrcadlovky bez zrcadla a ne kompakty, kde si můžu vyměnit objektiv. To možná platí o Nikonu a Canonu, ale ne o Olympusu, Fuji, Panasonic a Sony NEX je rozhodně plnohodnotný konkurent. Pokud by někdo chtěl utratit 12 tis. za nějakou G12, tak mu rozhodně raději doporučím NEX 3N. Konečně možná G15 začíná být zajímavý, ale za tu cenu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..