4Foto #60: Fotografické filtry pro krajinu

Dostali jsme od naší divačky dotaz, zda je lepší si pořídit polarizační či přechodový filtr pro focení krajiny. Shodli jsme se na tom, že nejlepší je mít oba, ale neshodli jsme se na tom, který je důležitější. Takže se pojďme podrobně podívat na to, co který umí.

Fotografické filtry pro krajinu

I v době takřka neomezených možností počítačových úprav a speciálních kreativních režimů ve fotoaparátu neztratili filtry svůj smysl. Neutrální šedý filtr umožňuje prodloužit expoziční čas. Polarizační nabízí možnost odfiltrovat odlesky a zlepšit kresbu i barvy. A přechodový filtr umožňuje změnit kontrast v krajině.

Prakticky tak polarizační a přechodový filtr dělají pravý opak. Zatímco polarizák kontrast zvyšuje, přechodový filtr jej naopak snižuje. Pojďme se podrobněji podívat na to, kdy a jak tyto filtry v krajině použít a porovnejme je.

Další informace o filtrech najdete v dílech o přechodovém filtru, fotografování západu slunce a výběru foto příslušenství.

Více informací najdete ve videu. Pokud vás napadnou jakékoli otázky, velice rádi vám je zodpovíme v diskuzi pod článkem.

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze

 

Ukázkové fotografie z našeho videa

 

Pokud vás zaujal způsob, kterým prezentujeme naše fotografické zkušenosti, rádi bychom vás pozvali na kurzy, které pravidelně pořádáme.

7 komentářů u „4Foto #60: Fotografické filtry pro krajinu

  1. já se přiznám, že nepoužívám ani jeden, protože na širokoúhlý objektiv nedám polarizák a na členitý terén typu hory zase nepoužiji přechodový, takže nosím jen ND big stopper,
    ono s těmi úpravami , pokud se to člověk naučí, tak úprava v PC je kratší než nasazení filtru, např LEE filtry se nasazují dlouho, snažší je udělat expoziční bracketing a pak to v počítači rychle spojit, ale chce to věnovat víkend tomu učení, např. pomocí luminosity masking je to práce na chvilku, pokud to umíte

  2. ND filtr se dá vcelku s úspěchem nahradit dvouma polarizačníma (CPL) přes sebe, a máme dokonce proměnlivou hustotu (densitu) no na ND 1000 se nikdá nedostanem, takže rada bude asi je mít všechny (ND, CPL, přechodový) a pro úplně bojazlivé také UV či Sky filtr na ochranu předního členu. (Kam však pude kvalita obrazu se už rozepisovat nebudu), (omluvte pravopis jsem Slovák).

  3. Díky za zajímavý díl.

    Chlapi, moc prosím, o díl věnovaný tisku fotografií:
    1) Problém kalibrace monitoru (iMac, externí monitor, Macbook Retina)…, používat sondu? Kterou?
    2) Předtisková příprava?
    3) Fotit do RGB, AdobeRGB?
    4) Tipy na tisk (domácí tisk, minilab), volba materiálu (papír lesklý, matný), dále sklo, plátno, deska atd.

    A ještě jeden návrh na díl:
    1) Archivace fotografií a záloha fotografií, jak jednodušše?
    2) Externí harddisk, NAS, cloudové služby atd.

    Díky, díky!

  4. Zdravím vás, pánové.
    Nevěděl jsem, kam napsat svůj dotaz… takže dávám sem, k filtrům (paralelně ještě k Benro…).
    V poslední době firma VFFOTO ustupuje od výroby čtvercových filtrů do držáků, a místo toho přišla s magnetickými filtry. Co si o nich myslíte nebo co máte vyzkoušené..? Je opravdu magnetický systém bezpečný z hlediska vlivu magnetického pole na elektroniku objektivu (a foťáku)?
    Můžete stručně zhodnotit, co mluví pro a proti jednotlivým systémům (šroubovací, magnetické, čtvercové)?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..