4Foto #72: Jak vybrat ostřící bod

Výběr ostřícího boduVýběr ostřícího bodu či bodů je jednou z možností, jak ovlivnit fungování automatického zaostřování. Dnes si vysvětlíme, jaké jsou možnosti nastavení a hlavně, jaká je strategie.

Výběr ostřícího bodu v praxi

Volbu ostřícího bodu dnes nabízejí snad všechny fotoaparáty a chytré telefony. Ty jednodušší pouze jednoho, ty profesionálnější přidávají různé skupiny, zóny a oblasti. Rozhodnutí, která z variant je nejvhodnější záleží na dvou faktorech. Tím prvním je pohyb ve scéně. Pokud se scéna nepohybuje a my máme dostatek času, volíme jeden konkrétní ostřící bod, abychom měli výsledek zaostření co nejvíc pod kontrolou. Čím je scéna dynamičtější, tím je vhodnější zapnout víc ostřících bodů. Svou roli může hrát i členitost pozadí za fotografovaným objektem či poloha objektu.

 

Více detailů najdete ve videu. Pokud nebude cokoli jasné, napište nám do komentářů pod článkem a my vám rádi odpovíme.

 

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze

8 komentářů u „4Foto #72: Jak vybrat ostřící bod

 1. Páni, vďaka Vám za ďalšie poučné video. Som iba fotograf amatér, niekedy si myslím, že večný začiatočník, pretože stále objavujem čosi nové. Fotím pre radosť (ako asi každý amatér) a už dávnejšie som viac-menej intuitívne prišiel na to, že fotenie s použitím jedného ostriaceho bodu je pre môj spôsob fotenia to „pravé orechové“. No a po zhliadnutí Vášho vysvetlenia vo videu som sa potešil, že áno.
  Želám Vám dobré svetlo a teším sa na ďalšie video.

 2. Chtěl bych vám pánové poděkovat za zajímavé povídání o ostřících bodech. Málokde se člověk dočte o citlivosti jednotlivých bodů a tak nějak věří , že všechno jpracuje se stejnou přesností . Praxe je praxe a tak díky vašim zkušenostem jsem zase o něco blíž k „dokonalé fotografii“. Takže ještě jednou díky a neusínejte na vavřínech. Myslím , že nás , po informacích dychtících , bude přibývat.

 3. Dobrý den,
  fotím 40 let je to moje povolání, ale i tak ráda zhlédnu videa. Výklad určitého zadání je srozumitelný a zvláště pro amatéry. Pokud dobře poslouchají, tak jejich obrázky budou super. Troufám si říci, že nejkvalitnější na webu.
  Dobré světlo a ráda se podívám na další video.

 4. Dobrý den,
  jsem začínající amatérská fotografka a lámu si hlavu, jakým způsobem ostřit při focení skupiny osob (předmětů) tak, aby byly všechny osoby (předměty) hezky ostré. Z technického hlediska, jedná se o záležitost nastavení ostřících bodů, nebo o nastavení clony (hloubky ostrosti), nebo o jejich kombinaci?
  Děkuji moc za odpověď! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..