4Foto #74: Jak nastavit ISO?

4Foto #74: Jak nastavit ISO
ISO, neboli citlivost snímače umožňuje fotografovi reagovat na různé světelné podmínky. Princip je stejný u chytrých mobilů, kompaktů i špičkových zrcadlovek. Jak správně nastavit ISO, kdy zvolit a kdy vypnout Auto ISO a jaké jsou důsledky různých hodnot? To vše v dnešním videocastu.

Co je citlivost snímače neboli ISO

Fyzická citlivost snímače je v zásadě dána už při jeho konstrukci a výrobě. Záleží na velikosti čipu, jeho rozlišení, konstrukci. Většina výrobců se snaží kalibrovat základní citlivost snímače někam mezi ISO 100 a 200. Přesto na fotoaparátu a dokonce i na chytrém telefonu máme možnost citlivost měnit. Jak je to možné?

Nastavením nyžší či vyšší citlivosti se nemění fyzikální vlastnosti snímače, ale to, jakým způsobem jsou zpracovány hodnoty získané při expozici. Výstupní signál je patřičně zesílen či utlumen, jako byste měnili hlasitost při poslechu hudby. Výsledkem zdánlivě odpovídá změně citlivosti snímače, ale spolu s užitečným signálem je zesíleno i zkreslení, takzvaný šum.

Co je to šum a jak vzniká?

Šum jsou náhodně vzniklé falešné body ve fotografii, její zkreslení. Původců šumu může být celá řada a právě vysoká citlivost bývá jedním z hlavních. Čím vyšší citlivost nastavíme, tím pravděpodobně vyšší množství šumu ve snímku bude. Kromě ISO se na vzniku podílí i dlouhé expozice. Čím déle exponuji, tím více zkreslení nachytám. Vliv má i teplota vzduchu/potažmo fotoaparátu. Čím vyšší je teplota, tím vyšší je hladina šumu. A samozřejmě záleží i na konstrukci fotoaparátu. Šum lze naštěstí potlačovat při zpracování, za což ale zaplatíte horší ostrostí a menším množstvím detailů. Naším cílem je tedy fotit s co nejmenším množstvím šumu.

Jak tedy pracovat s ISO, jaké hodnoty kdy nastavovat a jaké jsou důsledky? To vše se dozvíte ve videu.

Pokud nebude cokoli jasné, napište nám do komentářů pod článkem a my vám rádi odpovíme.

 

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze

Ukázky z videa:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..