4Foto #76: Sluneční clona

Sluneční clonaDnes odpovíme na jeden z vašich dotazů. Jaké jsou rozdíly mezi slunečními clonami, kdy je používat a kdy naopak sundat? Pojďme se na toto zdánlivě drobné příslušenství podívat podrobně. Proč je sluneční clona důležitá?

Sluneční clona

Sluneční clony nejsou zdaleka užitečné jen proti nechtěným odleskům od sluníčka. Fungují jako mechanická ochrana objektivu, pomáhají za deště a své uplatnění najdou i v interiéru. Clony se vyrábějí z různých materiálů, v různých tvarech a s řadou drobných vychytávek. Věděli jste například, že existují speciální držáky filtrů, které jsou připevnit na sluneční clonu? Nebo, že existují speciální čepičky na sluneční clony, které nahrazují krytku?

Pusťte si naše video a dozvíte se víc. Pokud máte nějaké vlastní zkušenosti, napadne vás cokoli, čím nás můžete doplnit nebo se chcete ještě na něco zeptat, budeme vděční za každý komentář.

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze

Ukázky z videa:

8 komentářů u „4Foto #76: Sluneční clona

  1. Hezký den, to co říkáte o sluneční cloně, to vám podepíšu…. Ale rád bych se dozvěděl něco o tisku fotek. Do jaké velikosti a počtu je to vhodné tisknout doma. Je to vůbec dobré se tím doma zaobírat? Věřím, že Vaše letité zkušenosti nám tuto záležitost objasní. Tak jako vždy. Proto jsem na Vás fanda. Děkuji Josef.

  2. Dobrý den, uvažuji o koupi canon objektivu 77 mm. Mám ale ND filtr 82mm. Pokud koupím redukci ze 77 mm na 82mm, tak budu moct nasadit sluneční clonu?
    Dík
    Robert

  3. Dobrý večer, ve videu mě zaujala pasáž ohledně dtžáku filtru přez vestavěnou sluneční clonu. Shodou okolností se chystám koupit nějaký držák a přechodové filtry. Jedná se mi o canon objektiv 16-35. Jaký držák filtru přez vestavěnou sluneční clonu je vhodný?

  4. Asi patřím mezi ty hloupoučké (viz. Vaše připomínka). Ale sluneční clonu při přepravě (ve fotobatohu) mám zásadně na objektivu obráceně. Jak na normálním tak teleobjektivu. Nikdy mi nepraskla. Tedy ano, ale to mi při focení upadl foťák a clona byla normálně nasazená. Takže jinak dobré rady, v té přepravě jste vedle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..