4Foto #9: Výběr příslušenství

Dostali jste nový fotoaparát a přemýšlíte, co všechno k němu budete ještě potřebovat? Nabízíme Vám přehled základního fotografického příslušenství spolu s řadou drobných doporučení.

Začneme s akumulátory a baterry gripy. Od nich se posuneme k fotografickým filtrům, stativům, brašnám, foto batohům a bederním pásům. Samozřejmě nezapomeneme ani na externí blesky, čištění fotoaparátů a další drobnosti, které Vám mohou pomoci.

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze
.

21 komentářů u „4Foto #9: Výběr příslušenství

 1. Zdravím a když už tu byla řeč o filtrech, můžu se zeptat? Vážně uvažuju o koupi Canon EOS 60Da. Modifikovaná zrcadlovka pro astronomickou fotografii. Speciální nízkopásmovej filtr před snímačem. Čili vyšší citlivost na vlnovou délku H-alfa. Myslíte, že by se to dalo plnohodnotně použít i pro běžný denní focení? Canon to sice nedoporučuje ale někde,už nevím kde, někdo psal že by snad neměl bejt problém. Tak nevím.

  • Neměl jsem možnost to vyzkoušet v praxi, ale podle popisu by to až zas takovy problém být neměl. Canon snížil intenzitu IR filtru, což se da dohnat IR filtrem na objektivu. Zbytek by snad měl být shodný s EOS 60D

 2. Ahoj Honzo a Romane, měl bych dotaz ohledně ND filtru. Rád bych si pořídil ND filtr(y) především kvůli možnosti dlouhých expozicí u landscape fotografií (primárně kvůli rozmazání tekoucí vody, popř. oblohy atd.). Netuším ale kde se odpíchnout co do intenzity ND, u jakých hodnot je dobré začít, případně dá se poradit nějaký univerzál (například ND 8x – prodloužení expozice 8x). Vůbec netuším, jestli pro mé účely zvolit ND 4x, ND 8x nebo snad raději volit hodnoty někde kolem ND 100x ?
  Díky za radu.

 3. První smysluplný filtr je ND8, což je tak rozmazávání vodopádů nebo podvečerní snímky. ND16 a ND32 jsou již poměrně silné filtry, se kterými i za denního světla dokážete několikasekundové expozice. S ND100 je již práce velmi komplikovaná, pracná a výsledek je řůžovo-fialový kvůli vlivu IR spektra.

  Osobně mám:

  1x ND8
  2x ND16
  1x ND32
  1x ND100 resp ND 3.0

  ND8, ND16 mám jako Cokin, silnější filtry jsou lepší jako šroubovací…

 4. Další fajn díl. Škoda, že jste u karet nezmínili praxi s nimi. Konkrétně vytahovat kartu a dávat ji do čtečky nebo připojit foťák přímo na USB?
  Zejména u SD karet bývá občas zmíněna jejich subtilnost i subtilnost portu pro ně.

  • Ja ve 100% případů kartu vyndám a vložím do čtečky. Dělám to tak něco přes 10 let, jak s CF tak s SD a dřív i s jinými kartami. A za tu dobu se mi 1x vlastni nešikovností podařilo ohnout jeden pin ve slotu fotaku. Nikdy jindy jsem žádný problém nezaznamenal.

   Stahování přes foťák je pomalé a navíc jede z aku fotaku, což považuji za zbytečné

   • Já musím říct, že jsem už poškodil minimálně dvě standardní SD karty právě při jejich manipulaci. A to myslím, že jsem si k nim choval velice dobře. Došel jsem k tomu, že nejlepší je používat adaptér SD ve kterém mám microSD kartu.
    Adaptéry jsou paradoxně vyrobeny daleko kvalitněji a odolněji a i když se náhodou poškodí, tak microSD kart zůstává 100% v pořádku a jen vyměním adaptér v ceně pár korun.
    A při dnešních cenách respektive rozdílu cen (i rychlých) SD/microSD karet to není ani nijak finančně náročnější…

    Další malou výhodou je, že máte kartu, kterou můžete třeba dočasně použít v mobilu, tabletu nebo jiném zařízení, kde bývají na 99% microSD karty a ne „velké“ SD.
    Například já si nafotím fotky (v RAWu) a můžu si je hned prohlédnout v tabletu…;)

 5. Zdravím, náhodou jsem narazil na tyto stránky a nestačím se divit. Dva příjemní a zkušení fotografové se dělí o své praktické poznatky a zkušenosti. Roman Pihan mě svým Fotorománem a Mistrovstvím dokonce provázel jako hlavní studnice informací fotografickými začátky. Děkuji za Vaši vynikající snahu!

 6. K tomu bateri gripu: já ho mám ani ne tak kvůli větší výdrži na baterie, ale lépe se mi foťák drží.
  Jinak ostatní příslušenství klasika: 2x stativ, objektivy, clony, brašna, cokin filtry, blesky, dálkové odpalovače… většina toho se moc nepouživá, mám je „co kdyby“ nebo na hraní.

 7. Dobrý den Honzo a Romane, s nadšením sleduji všechny vaše videocasty. Mám jeden dotaz ohledně kompatibility blesků a snad ho dávám do správného dílu. Je to takové věčné téma – vím, že se neustále zdůrazňuje, že nejlepší je originální blesk, tedy Nikon na Nikona, apod. Není ale pak škoda, že se z jiných renomovaných výrobců, myslím hlavně Metz, stávají jakési třetí strany, outsideři, kteří sice vyrábějí blesky pro Canon, Nikon, atd., ty ale zároveň nejsou doporučovány ? Technicky je mi to trochu jasné, komunikace mezi tělem a bleskem je jakési chráněné knowhow, které těžko zkopíruje či napodobí jiný výrobce.. Přesto si kladu otázku – je to opravdu tak zlé? Dá se tedy očekávat, že pokud mám např. blesk Metz s deklarovaným určením pro Nikon, pak logicky chci, aby na Nikonu také beze zbytku „chodil“? Vzato přísně, co potom těmto výrobcům vlastně „zbyde“? Děkuji za Vaše názory.

  • Třeba Metz po technické stránce dělá velice pěkné a technicky zajímavé blesky. To si bohužel uvědomují i výrobci fotoaparátů a dle mého názoru zcela záměrně komplikují komunikaci mezi tělem fotoaparátu a bleskem. U objektivů se situace už celkem ustálila a třetí výrobci dokáží kompatibilitu držet celkem spolehlivě. U blesků se bohužel běžně stává, že s novým fotoaparátem se něco lehce změní v komunikaci a neoriginální blesky buď přestanou komunikovat zcela nebo komunikují nespolehlivě. Komunikace je bohužel mnohem aktivnější a důležitější pro výsledek kvůli TTL měření a tak bych osobně nikomu alternativní blesk nedoporučil

 8. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký máte názor na variabilní ND filtry? Je to cesta, jak ušetřit za několik ND filtrů? Je stejná kvalita filtru? Konkrétně jsem našel např. tento: Haida šedý filtr Variable Wide Angle PROII ND2-400 58mm. Děkuji za odpověď. Jirka.

  • Většina variabilních ND filtrů se více či méně potýká s rovnoměrností. Záleží hodně na očekávání, kvalitě objektivu a rozlišení snímače. Obecně jde samozřejmě o velice praktické, efektivní a cenově zajímavé řešení. Jen je potřeba počítat s trochu nižší kvalitou výsledku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..