Photokina 2012: Smršť fullframe fotoaparátů

Ano přátelé, je to tak. Výrobci fotografické techniky se rozhodli sesadit full-frame fotoaparáty z výšin drahé profesionální techniky a letošní Photokina přinesla celou řadu nových fotoaparátů s čipem velikosti kinofilmového políčka. Většina těchto novinek je postavena na stejném 24MPix CMOS čipu, ale to, myslím, není to nejdůležitější. Mnohem důležitější je fakt, že si dnes už od střední kategorie můžete vybírat mezi FF, APS-C a malými čipy. Každá z těchto variant má své výhody i nevýhody, takže se tomuto tématu budeme podrobně věnovat v jednom z nejbližších videocastů. Nyní Vám nabízím rychlý přehled nových FF fotoaparátů v abecedním pořadí.

Canon EOS 6D
Ano, červení doplnili dvojici nabízených EOS 5D (MII a MIII) ještě levnější variantou EOS 6D. Je postavena na novém 20MPix FF CMOS čipu zkombinovaném s tělem velmi podobným EOS 60D. Fotoaparát se může pochlubit vysokou citlivostí (až 102.800ISO), velkým pěkným displejem, jednoduchým ovládáním a příjemně malými rozměry. Naopak proti EOS 5D MIII má ošizený 11bodový AF systém, menší hledáček a opět nemá vestavěný blesk. Žhavou novinkou by měla být vestavěná WiFi a GPS modul. Cena samotného těla by se měla pohybovat kolem 2.000EUR.

Více na www.canon.cz.

 

Leica M
Luxusní značka Leica se na Photokině předvedla ve skvělé kondici. Kromě obrovské expozice představila i dvojici dálkoměrných kompaktů  s FullFrame snímačem. V modelu Leica M je nám již dobře známý 24MPix CMOS a vše se točí kolem designu a značky. Ono také obhájit cenu skoro 7.000USD chce hodně emotivní parametry a silný vztah ke značce. Pokud tedy hledáte něco opravdu jiného, milujete Leicu, chcete kromě focení nahrávat i video, tak model M je pro Vás jak dělaný.

Více na www.leica-camera.com.

 

Leica M-E
Levnější varianta M-E je postavena kolem 18MPix CCD snímače a je jediným zástupcem full frame CCD technologie mezi novinkami. Za cca 5500USD tak dostanete klasiku s extrémně minimalistickým ovládáním i funkcionalitou. Je to takový opravdu silný návrat ke kořenům fotografie.

Více na www.leica-camera.com.

Nikon D600
I Nikon vsadil na kategorii dostupných FF DSLR a udělal menší, jednodušší a dostupnější D600. Fotoaparát je postaven na 24MPix CMOSu (neoficiálně od Sony), který nabízí vynikající rozlišení výměnou za trochu nižší citlivost (max 25.600ISO). Má velký displej i hledáček, může se pochlubit 39bodovým AF (9 křížových bodů), dvojicí SD slotů a možností připojit WiFi modul, přes který jde ovládat (není v ceně). Tělo je postaveno na dobře známém D7000, ale parametrově fotoaparát nabízí mnohem víc. Cena je také stanovena těsně nad 2.000EUR.

Více na www.nikon.cz.

 

Sony Alfa 99
Sony pochopitelně použilo svůj vlastní  24MPix FF CMOS a zkombinovalo jej se svou oblíbenou SLT technologií pevného zrcátka. Hledáček proto vybavilo 2,4MPix OLED displejem, což je cena za průběžné zaostřování umožněné SLT technologií. A sekvenční snímání 6 snímků za sekundu s průběžným zaostřováním či skvěle AF při záznamu videa jsou velkými benefity. Navíc nový čip je vybaven speciálními ostřícími buňkami pro průběžnou detekci fáze. Řadu uživatelů může zaujmout i výklopný a otočný diplej, dvojice SD slotů a klasické hot-shoe patice pro blesk. Cena fotoaparátu by se měla pohybovat kolem 2800 EUR.

 

 

Sony CyberShot RX-1
Ano, mezi fullframe novinky patří i kompaktní fotoaparát s nevýměnným objektivem! Sony se rozhodlo zvednou laťku mezi kompakty a možná i trochu konkurovat Leice a udělalo něco opravdu neobvyklého. Dalo dohromady 24MPix CMOS, 35mm objektiv Carl Zeiss se světelností f/2.0 a kompaktní tělo. Vznikl tak unikátní kompakt pro opravdové fajnšmekry konkurující Fujifilmu X100, který má ale poloviční rozlišení a menší čip.Cena byla stanovena na 2800USD.

 


.

1 komentář u „Photokina 2012: Smršť fullframe fotoaparátů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..