Lroom – videokurz Adobe Lightroom

Adobe Lightroom není sice tak složitý program jako Adobe Photoshop, přesto jsem za svou mnohaletou praxi fotografa a lektora narazil doslova na stovky uživatelů, kteří buď zcela nepochopili jeho filozofii, nebo jej používají extrémně nešťastným způsobem. Proto jsem rád za jakoukoli osvětu v tomto směru, a když mě oslovil Tomáš Dolejší se svým projektem Lroom, zajásal jsem. Po tímto názvem se skrývá video kurz Adobe Lightroomu, ve kterém se dozvíte snad úplně vše, co potřebujete o tomto programu vědět. Ale postupně.

LROOM

Proč Tomáš Dolejší

S Tomášem se známe roky jednak díky serveru fotoradce.cz, ale i jako fotografové. Tomáš, stejně jako já, hodně fotí svatby, což člověka vede k maximální efektivitě práce. Když se z focení vracíte s tisíci fotografií, tak vám nezbývá nic jiného, než hledat jednoduchá, rychlá a fungující řešení. Díky tomu Tomáš razí stejnou filozofii jako já, tedy rychlou práci s Adobe Lightroomem. Navíc musím přiznat, že si dal neskutečnou práci s videokurzem, před kterou smekám. Byly to dobře vynaložené měsíce. Víc o autorovi najdete na jeho webu.

LROOM

Co dostanete

Když si videokurz objednáte, přijde vám DVD. Bohužel zatím Tomáš nenabízí online verzi, kterou bych považoval za praktičtější, ale třeba se jednou dočkáme i té. Naštěstí si z DVD můžete jednoduše nakopírovat video soubory do počítače. Video kurz je rozdělen do celkem 11 kapitol s tím, že na vás čeká víc jak 11 hodin videa. Osobně jsem přesvědčen o tom, že v jednom kuse se to nedá ani shlédnou, natož pochopit, takže počítejte s tím, že vám kurz zabere pár dní.

V jednotlivých videích Tomáš předvádí konkrétní postupy. Vidíte tedy záznam jeho práce s namluveným komentářem. Pracuje se v PC verzi Lightroomu a kurz byl aktualizován i pro verzi LR6, takže se dozvíte vše, co potřebujete. Je trochu škoda, že Tomáš pracuje v anglické verzi Lightroomu, když existuje povedená česká lokalizace od Michala Metličky. Na druhou stranu rozumím tomu, že se nejedná o oficiální českou verzi aplikace a každému vyhovuje něco jiného. Uživatelé Maců mohou být v klidu. Lightroom je na obou platformách v podstatě totožný.

Velkou výhodou tohoto videokurzu je, že Tomáš je praktik a svojí zkušenost přenáší do kurzu. To znamená, že se nedočkáte strohého popisu funkcí, ale zejména praktických rad, jak postupovat efektivně. V tomto ohledu si zaslouží videokurz jedničku s hvězdičkou. Komentář je navíc pojat velice srozumitelně, místy neformálně či vtipně, takže se nemusíte bát, že byste něčemu nerozuměli. Osobně bych mu vytkl jen monotónnost hlasu, která zkracuje dobu, po kterou se na kurz dokážete opravdu soustředit.

LROOM

Moje postřehy

Autor si viditelně kurz dobře připravil, takže jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují, obsahují dostatek příkladů a hlavně rad z praxe. Tomáš má nádherné fotky, takže i vizuálně jde o příjemnou podívanou a budete se doslova těšit na další kapitolu.

Jak jsem již konstatoval výše, kurz je opravdu rozsáhlý a osobně mi chybí možnost v něm nějak efektivně vyhledávat. V podstatě jedinou možností, jak kurz absolvovat je postupně shlédnout jednotlivá videa, ideálně v pořadí, ve kterém je autor připravil, protože na sebe navazují. Pokud budete hledat rychlou odpověď na konkrétní otázku, máte smůlu.

Po odborné stránce nemám kurzu ani v nejmenším co vytknout. Sice Tomáš v některých ohledech používá jiné workflow, ale jasně rozlišuje svá osobní doporučení. Pokud se naučíte Lightroom používat tak, jak to kurz doporučuje, budete mít pořádek ve fotografiích a rozhodně se naučíte je hezky zpracovávat. Osobně jsem zastáncem ještě minimalističtějšího přístupu, než který volí Tomáš, takže se dozvíte místy víc, než budete možná v každodenní praxi používat.

Příjemným bonusem jsou sady presetů, které autor připojil k videokurzu. Těch není nikdy dost a vždy šetří práci.

lr4

Hodnocení

Celkově rozhodně tento kurz mohu doporučit, zejména začátečníkům. Dozvíte se v něm nejen popis funkcí, ale hlavně praktické postupy. Objednat si jej můžete na webu www.lroom.cz a to za cenu 3 290 Kč, což mi přijde zcela adekvátní k získaným informacím.

Plusy:

  • precizně zpracovaný obsah s praktickými postupy
  • autor ví, o čem mluví, je praktik a dobře formuluje myšlenky
  • jde o opravdu vyčerpávající studnici informací
  • pěkně vizuálně zpracováno

Mínusy:

  • dostupné zatím jen na DVD
  • nenabízí možnost snadné orientace v obsahu či vyhledávání
  • komentář je v některých pasážích podáván monotónním hlasem
  • vše je prezentováno na anglické verzi

.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..