Žhavé novinky Fujifilm X-T10 a nový XF 90mm / 2.0

V pátek jsem měl možnost se zúčastnit setkání s panem Takashi Uenem, který je zodpovědný za fotoaparáty s výměnnými objektivy a optiku společnosti Fujifilm. V předstihu jsem tak měl možnost vyzkoušet novinky, o kterých se již poměrně dlouho po internetu šušká, ale oficiálně byly představeny až nyní. Po úspěšném modelu X-T1 přichází menší varianta X-T10. Zároveň Fujifilm představil i dva nové objektivy XF 16/1.4 a XF 90/2. Podívejme se na novinky podrobněji.

Fujifilm X-T10

Nový fotoaparát vychází z modelu X-T1 s nejnovějším firmwarem verze 4.0. To znamená, že je vybaven stejným snímačem APS-C X-TRANS CMOS II s rozlišením 16MPix a stejným obrazovým procesorem, jako nejvyšší model X-T řady Fujifilmu. Přebírá od něj i nový AF systém s možností volby bodového ostření, zonálního ostření, funkce sledování objektu po celé ploše snímku, detekce obličeje a očí a dalších vychytávek, které přinesla u X-T1 nejnovější verze firmwaru 4.0. Rozdíl je v tom, že nový model X-T10 je menší ve všech třech rozměrech (118 x 83 x 41 mm), lehčí skoro o 60gramů, má přepracované ovládání a trochu horší displej a hledáček. K dispozici bude v černé nebo stříbrné barvě od 18. června za oficiální cenu 699EUR (samotné tělo).

IMG_2974

Tělo je odlehčeno středním plastovým dílem. Horní a spodní část těla je z hořčíkové slitiny. Zajímavě řešený je vestavěný výklopný blesk, kterého si na první pohled ani nevšimnete. S menšími rozměry souvisí i přepracované ovládání s trojicí voličů, které se opravdu povedlo. Nové menší rozměry jistě potěší milovníky street fotografie. Paradoxně samotný Fujifilm doporučuje k novému fotoaparátu speciální mini grip pokud se rozhodnete používat větší a těžší teleobjektivy.

IMG_2972

Přestože nový firmware zlepšuje průběžné zaostřování při  natáčení videa a technická specifikace slibuje až FullHD video při 60 snímcích za sekundu, i u tohoto modelu bohužel platí, že X-Trans procesor není ideální pro video záznam. Sám pan Ueno přiznal, že v tomto ohledu je lepší volbou model X-A2, který má z cenových důvodů klasický CMOS snímač s Bayer barevnou maskou.

IMG_2973

Stejně tak i pro model X-T10 platí, že asi nejslabší stránkou bude výdrž akumulátoru, která je výrazně nižší, než na co jsou zvyklí uživatelé DSLR. Naopak se může pochlubit o něco rychlejším elektronickým hledáčkem a rychlejším AF systémem.

XF 16/1.4 R WR

První novinkou v oblasti objektivů je ultra světelný širokoúhlý objektiv s ohniskem 16mm a světelností f/1.4. Ten je sestaven z celkem 13 čoček v 11 skupinách. Může se pochlubit dvojicí ED členů, dvojicí ASPH čoček, systémem plovoucího AF a Nano GI povrchovou úpravou přední čočky. Výsledkem je menší, lehčí optika s vynikající kresbou a zkrácenou minimální zaostřovací vzdáleností 15cm od roviny čipu. Objektiv je prachuvzorný, vlhkotěsný, certifikovaný do -10 stupňů a měl by se prodávat těsně pod hranicí 1000EUR.

XF 90/2.0 R LM WR

Druhou novinkou je světelný 90mm objektiv s 11 čočkami v osmi skupinách. Ten je zajímavý nejen minimální zaostřovací vzdáleností 60cm, ale i čtveřicí lineárních AF motorů, která zajišťuje vynikající rychlost ostření. I tento objektiv je utěsněný, mrazuvzdorný a měl by být dokonce ještě o něco málo levnější.

XF90mm_X-T1GS_Quater View

Budoucnost CSC u Fujifilmu

Pan Ueno potvrdil, že Fujifiml se chce i nadále primárně soustředit na kompaktní fotoaparáty vyšší třídy. Konkrétně chce do budoucna udržovat dvě paralelní konstrukční větve. Jednu v kategorii dálkoměrných fotoaparátů s hybridním hledáčkem a druhou s konstrukcí připomínající uspořádáním DSLR. V obou řadách by měly být používány srovnatelné snímače i AF systémy, takže každý fotograf si bude moci vybrat konstrukci bez kompromisů v oblasti kvality záznamu.

Podle prezentovaných statistik prodeje CSC systémů (bezzrcadlovky) celosvětově i Evropsky rostou s tím, že Fujifilm za poslední 2 roky zvýšil své prodeje skoro čtyřnásobně. Je vidět, že tato firma, která přežila prakticky svou vlastní klinickou smrt našla nové směřování a daří se jí pro své produkty hledat nové klienty..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..