4Foto #63: Jak vybrat a koupit správný cestovní stativ

Cestujete rádi? Chcete se z cest vracet s co nejlepšími fotografiemi? Pak budete potřebovat dobrý cestovní stativ. V tomto videu si vysvětlíme na jaké parametry se při výběru zaměřit, co je důležité pro spolehlivost stativu a co pro váš komfort.

Jak vybrat cestovní stativ

Chystáte se na fotografickou cestu a zvažujete nákup stativu? Říká se, že každý fotograf za život koupí minimálně dva stativy. Ten první a ten dobrý. Rádi bychom vám výběr trochu usnadnili, a tak jsme připravili povídání o tom, jak a podle čeho vybírat. Pro cestovní stativ jsou logicky důležité rozměry a váha. Nicméně při bližším pohledu se zaměříme na maximální výšku, minimální výšku, cestovní rozměr, materiály, konstrukci, nosnost, spolehlivost, robustnost, typ hlavy, typ destičky a další parametry.

Na několika příkladech si vysvětlíme, nač se zaměřit a jak správně vybrat cestovní stativ. Na co si dát pozor a co naopak nemusíte řešit. V rámci našich fotoexpedic jsme sjezdili 6 kontinentů a přes stovku zemí, takže naše tipy vycházejí z opravdu bohaté praxe.

Pokud se zajímáte o výběr stativu pro obecné použití, podívejte se na díl Jak vybrat stativ a na díl Jak vybrat stativovou hlavu.

Pokud hledáte konkrétní nabídky stativů, můžeme vám doporučit například výrobce Feisol, Arcatech, Gitzo, Manfrotto, Cullmann, Novoflex, Vanguard, Velbon. Na trhu je samozřejmě řada dalších značek, ale s těmito máme osobní zkušenost.

Více informací najdete ve videu. Pokud vás napadnou jakékoli otázky, velice rádi vám je zodpovíme v diskuzi pod článkem.

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze

 

Ukázkové fotografie z našeho videa

Pokud vás zaujal způsob, kterým prezentujeme naše fotografické zkušenosti, rádi bychom vás pozvali na kurzy, které pravidelně pořádáme.

14 komentářů u „4Foto #63: Jak vybrat a koupit správný cestovní stativ

  1. Zrovna loni jsem hledal stativ co se mi vejde na motorku 🙂
    Prolezl jsem asi vše co měli v Megapixelu a mám z toho dodnes rozporuplné pocity. Nasadil jsem 70-300 sklo, zapnul liveview a dal max zvětšení. Lehce jsem do stativu ťuknul nehtem, nebo vedle něj dupnul a pozoroval.
    Karbonový nohy se vždy třásly nejvíc a hlavně nejdýl – na ustálení obrazu nicmoc.
    „lepší“ nohy se tolik netřásly a obraz se ustálil relativně rychle.
    Paradoxně „nejlíp“ dopadly z tohohle pohledu laciný hujdy a rozpěrkou, ale u nich je největší kámen úrazu obvykle zoufalá plastová hlava která vše degraduje do nepoužitelna.
    Co je tedy lepší???
    Kvalitní nohy které jsou pevné – ale zase díky tomu přenáší veškeré vibrace z okolí a dlouho trvá než se „zklidní“ – nebo lacinější které nejsou náchylné na „ruchy“ z okolí?

    • Pokud je problém s přenášením vibrací z okolí, tak na měkkém podkladu to řeší hroty. Ty tento problém minimalizují. Na pevném podkladu tím trpí v zásadě všechny stativy a pomáhá zatížit stativ tím, že se na něj zavěsí voda či něco podobného.

  2. Co si myslíte o vestavěných vodováhách na nohách stativu/hlavě? Ty na hlavě se dají asi dobře nahradit vodováhami ve fotoaparátu nebo přídavnými do sáněk blesku, ale co ta na nohách, pokud chci např. fotit panoramata?

    • Vodována přímo v nohách stativu je něco, co ocení zejména kameramani, pro plynulé švenkování po horizontu, pokud nemají vyvažovací video hlavu. Z mého pohledu fotografa je dnes nejpřesnější využít elektronickou vodováhu přímo v DSLR nebo přídavnou vodováhu do sáněk blesku. Na obojí je lépe vidět, jsou typicky větší a tudíž přesnější.

    • je to dobré, pokud chcete dělat panorama a nemáte pano-hlavu, pak vám vodováha ve foťáku je k ničemu, protože vy musíte mít v rovině osu otáčení, tj. ty nohy musí být v rovině, já to třeba takto dělám a vybíral jsem proto nohy s vodováhou, protože jsem nechtěl na občasné sporadické focení panoramatu kupovat panohlavu, ale zase to chci mít v pořádku

  3. Vyborne tema, dekuji.
    Neodpustim si jednu malickost. Verim, ze se nejednalo o nevedomost, spis o nepozornost. Jenom pro spravnost:
    rozdil mezi magnesiovou a horcikovou hlavou je stejny, jako mezi kalciem a vapnikem…

  4. Jen doplním malý tip na asijskou a u nás asi hůře běžne dostupnou variantu. Sirui T-1205X, nebo T025X. řeším to teď docela dost, protože vybírám něco, co se mnou absolvuje trek v Nepálu okolo Everestu. Stativ chci s sebou určitě mít, ale rozhodně nechci vláčet ani deko navíc…

  5. Dobrý den, preferujete drahý,
    koupil jsem přes EBAY stativ, má kulovou hlavu, dá se odšroubovat, takže se může přišroubovat dolu a použít na macro, jedna noha se dá odšroubovat takže je z toho jedna noha, váží přes jedno kilo a udrží 16 kg zátěž, cena v přepočtu asi 2100 Kč
    35 až 155 cm v pěkném silném obalu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..