4Foto #68: Oprava objektivu

Rozbitý objektiv
Možná jste to už také zažili. Pád objektivu či fotoaparátu, náraz, praskání plastů a ohýbání kovových částí. Poškození objektivu vždy zamrazí, ale nemusí znamenat definitivní konec. Nabízím vám svou zkušenost se servisem takto poškozeného objektivu Sigma.

Rozbitý objektiv

Mechanické poškození objektivu je velice nepříjemná záležitost, které bohužel nejde 100% předejít. Můžete být sebeopatrnější a pokud budete fotografovat často, dřív nebo později vás potká. Na první pohled je vždy něco takového děsivé. Objektivy se deformují, praskají, přesávají ostřit, zoomovat nebo se třeba vylomí objektiv. Zatímco fyzické poškození fotoaparátu bývá extrémně drahá a poměrně často fatální záležitost, u objektivu to může být lepší. Výrobci počítají s rizikem nárazu a konstrukce objektivu dokáže velké množství energie pohltit. Pokud je náraz příliš silný, jsou objektivy konstruovány tak, aby praskali plastové kroužky či pacičky tak, aby pokud možno byla ochráněna optika.

Co dělat s rozbitým objektivem

Nešdávno se mi podařilo rozbít objektiv Sigma 8 – 16 mm. Po pádu byl objektiv prasklý, sluneční clona ohnutá a objektiv neostřil. Po krátké konzultaci s českým zastoupením Sigmy jsem odnesl objektiv do autorizovaného servisu AWH. Na počkání provedli první ohledání a odhadli cenu opravy na 5 000 Kč, což se s ohledem k ceně nového vyplatilo. Oprava trvala 4 dny a objektiv je jako nový. Otestoval jsem jej důsledně a nijak se nezhoršily jeho optické vlastnosti a AF také funguje přesně.

Chcete se dozvědět víc? Podívejte se na video. Máte také svou zkušenost se servisem objektivu? Podělte se s námi o ní v diskuzi. Díky

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze

Ukázky z videa:

Pokud vás zaujal způsob, kterým prezentujeme naše fotografické zkušenosti, rádi bychom vás pozvali na kurzy, které pravidelně pořádáme.

1 komentář u „4Foto #68: Oprava objektivu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..