4Foto #80: Jak pracovat s kompenzací expozice

Kompenzace expoziceKompenzace expozice je jeden z nejúčinnějších nástrojů, kterými může fotograf ovlivňovat to, zda bude fotografie světlá či tmavá. Najdete ji u mobilních telefonů, kompaktů i profesionálních DSLR. Kompenzace je prostě základ, který by měl umět používat každý.

Co je to kompenzace expozice

Kompenzace expozice je nástroj, kterým fotograf říká automatice fotoaparátu, že má udělat snímek světlejší či tmavší. Technicky vzato posunujete expoziční cíl z hodnoty „střední šedá“ do tmavších či světlejších tónů. Posun se provádí v takzvaných expozičních krocích (EV) a posun o jedno EV do plusu udělá fotografii jedenkrát světlejší. Adekvátně posun o jedo EV do mínusu jedenkrát tmavší.

Co kompenzace expozice ovlivňuje

Kompenzace expozice funguje v automatických a poloautomatických expozičních režimech. Podle toho co zablokujete, kompenzace mění zbývající hodnoty. V režimu P typicky mění čas a clonu, v režimu A/Av mění čas, protože clona je nastavena fotografem atd. Výsledkem je tmavší či světlejší fotka. Pozor, kontrast, barevnost ani ostrost fotografie se nemění. Může samozřejmě dojít ke změně pohybové neostrosti či hloubky ostrosti v důsledku změny času resp. clony.

Jak se kompenzace expozice používá

V Live view režimu můžete nastavovat kompenzaci podle toho, jak fotoaparát zobrazuje náhled nebo přesněji podle histogramu. Při fotografování přes hledáček buď odhadnete kompenzaci podle scény nebo postupujete metodou pokus/omyl. Pro světlé scény se typicky nastavuje kompenzace do plusu, pro tmavé do mínusu.

Máte svůj oblíbený postup? Napište nám do diskuze. Rádi se necháme inspirovat a třeba tím pomůžete i ostatním.

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze

 

Ukázky z videa

6 komentářů u „4Foto #80: Jak pracovat s kompenzací expozice

 1. Znovu vďaka za parádny príspevok.
  Sledujem to tu už viac než 2 roky, ako vždy veľmi dobre podané.
  Len ste mohli prezradiť tú kompenzáciu na názor manželky…toto sa mi ešte nikdy nepodarilo nastaviť. 🙂
  Jozef

  • Jsem rád, že se líbí. Co se týče kompenzace v komunikaci s životními partnery, to je někdy těžká disciplína 🙂 Pátrám po správné hodnotě a dám vědět, pokud objevím

 2. Díky za video. Jen bych si dovolil doplnit docela zásadní poznámku – i v módu M funguje kompenzace pokud je nastaveno Auto ISO

 3. A k tomu „manželka“ ona říká je to modré, otočím kolečkem do plusu a ona říká je to světle modré.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..