4Foto #81: Jak vyčistit čip fotoaparátu

Objevili jste nečistotu na svých fotografiích a uvažujete o domácím čistění čipu? Probrali jsme jednotlivé metody, jejich výhody i nevýhody. Na co si dávat pozor, abyste si nepoškodili foťák?

 

Jak poznat nečistoty na čipu?

Pokud vidíte špínu v hledáčku své zrcadlovky a není vidět na fotkách, pak nejde o nečistotu na čipu. Pravděpodobně bude na zrcátku, matnici nebo v hledáčku. Pokud je nečistota v nebo na objektivu, tak většinou také není vidět na fotkách jako ohraničená nečistota. Takže pouze pokud není špína vidět v hledáčku a je na fotkách, tak bude na čipu. Čim vyšší nastavíte clonu, tím ostřejší by měly být kontury fleku na fotce.

 

Možnosti čištění

Nejsnazší a nejbezpečnější variantou je se obrátit na servis, který čip očistí profesionálně a v čistém prostředí. Pokud se rozhodnete pro domácí čistění, je dobré začít s čistící funkcí fotoaparátu, pokud ji nabízí. Další bezpečnou variantou je použití balónku. Náročnější jsou pak různé štětečky, špachtličky, čistící sady apod.

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze

 

Ukázky z videa

4 komentáře u „4Foto #81: Jak vyčistit čip fotoaparátu

  1. ad servis: Jedna zkušenost stačila, Sony SLT se sice poštou vrátila s vyčištěným čipem, ale s výrazným otiskem prstu na polopropustném zrcátku. A zkuste ten otisk prstu při NE osobním převzetí reklamovat.
    Od té doby raději použiju vibrace, balónek nebo když už toto nepomůže, tak eyelead tzv. gumídek na špejli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..