4Foto #81: Jak vyčistit čip fotoaparátu

Objevili jste nečistotu na svých fotografiích a uvažujete o domácím čistění čipu? Probrali jsme jednotlivé metody, jejich výhody i nevýhody. Na co si dávat pozor, abyste si nepoškodili foťák?

 

Jak poznat nečistoty na čipu?

Pokud vidíte špínu v hledáčku své zrcadlovky a není vidět na fotkách, pak nejde o nečistotu na čipu. Pravděpodobně bude na zrcátku, matnici nebo v hledáčku. Pokud je nečistota v nebo na objektivu, tak většinou také není vidět na fotkách jako ohraničená nečistota. Takže pouze pokud není špína vidět v hledáčku a je na fotkách, tak bude na čipu. Čim vyšší nastavíte clonu, tím ostřejší by měly být kontury fleku na fotce.

 

Možnosti čištění

Nejsnazší a nejbezpečnější variantou je se obrátit na servis, který čip očistí profesionálně a v čistém prostředí. Pokud se rozhodnete pro domácí čistění, je dobré začít s čistící funkcí fotoaparátu, pokud ji nabízí. Další bezpečnou variantou je použití balónku. Náročnější jsou pak různé štětečky, špachtličky, čistící sady apod.

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze

 

Ukázky z videa

4 komentáře u „4Foto #81: Jak vyčistit čip fotoaparátu

  1. ad servis: Jedna zkušenost stačila, Sony SLT se sice poštou vrátila s vyčištěným čipem, ale s výrazným otiskem prstu na polopropustném zrcátku. A zkuste ten otisk prstu při NE osobním převzetí reklamovat.
    Od té doby raději použiju vibrace, balónek nebo když už toto nepomůže, tak eyelead tzv. gumídek na špejli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..