Steve McCurry – výstava roku v Praze

Praha si nemůže stěžovat na nedostatek kulturních akcí, přesto opravdu špičkových fotografických výstav se koná jen pár do roka. Dle mého názoru jednoznačným vrcholem letošního roku bude výstava amerického fotografa Steva McCurryho, která proběhne od 8. do 30. září v prostorách Staroměstské radnice. Pana McCurryho jsem měl možnost poznat osobně, a proto vás mohu ujistit, že je nejen autorem skvělých fotografií, ale i velice inspirující osobností. Pokud máte tu možnost, tak zcela jistě stojí za to se na výstavu vydat hned první den, kdy bude autor osobně signovat své knihy a katalog výstavy.

afgrl

O autorovi

Steve McCurry, rodák z Filadelfie, je již více než 30 let jednou z nejuznávanějších osobností současné fotografie. Než začal McCurry pracovat pro noviny, studoval kinematografii na Pensylvánské státní univerzitě. Po dvou letech práce v novinách podnikl svou první, z mnoha cest, do Indie. Po několikaměsíční cestě se mu podařilo překročit hranice Pákistánu. V malé vesnici potkal skupinu uprchlíků z Afghánistánu, kteří ho v době, kdy sovětská invaze uzavírala zemi všem západním žurnalistům, propašovali přes hranice svého státu. O několik měsíců později, již s plnovousem a v tradičním oděvu, ve kterém měl ale zašitý nafocený filmový svitek, přešel zpět afghánské hranice a spojil se s Mudžáhidy. McCurryho fotografie byly mezi prvními, které světu ukázaly brutalitu sovětské invaze v Afgánistánu.

Od té doby pokračoval McCurry ve své tvorbě i cestování napříč šesti kontinenty a vytvořil celou řadu nezapomenutelných fotografií. Zaměřuje se na konflikty, mizející kultury, starobylé tradice i moderní život. Vždy ale v jeho snímcích dominuje lidský prvek, silné emoce, právě takové, které proslavily i jeho fotografii „Afghánská dívka“.

McCurry získal řadu prestižních ocenění, včetně Zlaté medaile Roberta Capy, Cenu National Press Photographers Award a mezi mnoha dalšími i bezprecedentní čtyři první místa v soutěži World Press Photo.

kuwait

O výstavě

Výstava nejlepších fotografií Steva McCurryho bude probíhat od 8. do 30. září vždy od 10 do 19 hodin ve Staroměstské radnici v Praze. Kromě výstavy samotné je každé úterý od 18 do 20 hodin připraven doprovodný program, v rámci kterého budou besedovat fotografové jako Antonín Kratochvíl, Petra Doležalová nebo Libor Špaček. Dále je připraven večer National Geographic či časopisu FotoVideo.

Vstupné na výstavu je 140 Kč za osobu resp. 50 Kč pro děti a studenty.

india.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..