Zoner Photo Studio X – krok do neznáma

Zoner Photo Studio X - filtry
Je zde podzim a s ním již tradiční nová verze Zoner Photo Studia. Nicméně letos jsme se dočkali několika nečekaných změn, kterými se snaží brněnští vývojáři ze Zoneru zaujmout nové zákazníky.

V první řadě se Zoner dočkal práce ve vrstvách a s tím spojeného nového souborového formátu ZPS.  V oblasti úprav přibyly i nové nedestruktivní přechodové filtry a rovnání linií. Pro snazší organizaci fotek je zde automatické třídění podle lokací a objevila se i výroba foto dárků. Nicméně určitě nejdiskutovanější změnou je přechod od krabicového prodeje na model ročního předplatného 1188 Kč. Za 1467 Kč je k dispozici verze na  USB klíčence, ale pozor – také jde jen o roční licenci!

Věřím, že dřív nebo později na předplatné za SW přejde většina firem. Zda to Zoner dobře načasoval a provedl je věc druhá. Třeba konkurenční Adobe dává uživatelům na výběr – jak krabicový Lightroom, tak předplatné Creative Cloud.

Zoner Photo Studio X - vrstvy

Zoner Photo Studio X – vrstvy

 

Na hodnocení novinky je ještě brzy. Určitě připravíme rozhovor s vývojáři a vyptáme se na detaily. Nicméně již nyní je jasné, že nová verze označená Zoner Photo Studio X vzbudí rozruch. Nové funkce jsou určitě přínosem, ale jak uživatelé přijmou předplatné je otázkou. V každém případě si novinku můžete na 30 dní zkusit zdarma. Je k dispozici pro Windows 7,8 a 10. Uživatelé Maců mají bohužel i nadále smůlu, přestože by písmeno X mohlo znít lákavě.

 

Plné znění tiskové zprávy Zoner Photo Studio X

Nové Zoner Photo Studio X přináší vrstvy, fyzické produkty z vlastních fotek a přechází na předplacené licence

(Brno, 19. září 2016) Oblíbený český program pro správu a úpravu fotografií Zoner Photo Studio přichází na trh v nové verzi pod označením X. Přináší všem fotografům modul Editor vylepšený o práci s vrstvami pro ještě větší možnosti úprav fotografií, sadu nedestruktivních přechodových filtrů, nové možnosti třídění a nástroje pro přehlednou práci s fotografiemi. Nový modul Vytvořit umožňuje tvorbu fotoknih, fotoobrazů a kalendářů z vlastních fotografií, které můžete ze ZPS rovnou i objednat. To vše je nově připraveno v podobě cenově výhodných předplacených licencí.

Nový Editor s vrstvami a formátem *.ZPS

„Prostřednictvím editačních vrstev v Editoru postupně dovršujeme redesign, se kterým jsme začali před pár lety. Zároveň máme radost, jak nám tyto změny přinesou více možností v dalším vývoji,“ říká produktový manažer Jan Kupčík.

Vrstvy zjednodušují náročnější úpravy fotografií a práci s textem nebo kolážemi. Můžete tak experimentovat se svými snímky mnohem víc než dosud. V souvislosti s vrstvami přichází Zoner Photo Studio X s vlastním formátem *.ZPS, do kterého můžete uložit rozpracovanou fotografii včetně vrstev a později se k ní také vrátit.

Výroba fotoproduktů z vlastních fotek

V modulu Vytvořit si z vlastních fotografií navrhnete fotoknihu, kalendář nebo fotoobraz, přímo ze Zoner Photo Studia objednáte jejich výrobu a za pár dní už budete držet vytištené vzpomínky v ruce. V modulu Vytvořit najdete i vytvoření koláží a tiskových sestav k domácímu tisku a také novinku loňského roku – vytvoření videoprezentací nebo timelapse videí z vlastních fotografií.

Ceny jednotlivých fotopředmětů najdete na: www.zoner.cz/photo-studio/fotopredmety.aspx.

Další funkce v modulu Vyvolat

Další vylepšení dostal i modul Vyvolat určený pro nedestruktivní úpravy. Přibyla úprava expozice s posuvníkem Odstranění oparu, která na fotkách potlačuje mléčný závoj způsobený mlhou nebo kouřem.

Zásadním vylepšením prošel nástroj Přechodový filtr. Filtrů teď můžete na fotkách nedestruktivně použít hned několik a upravovat pomocí nich barevnost, expozici, sytost a další parametry. Dále i v modulu Vyvolat můžete pomocí nástroje Srovnání linií narovnat sbíhající se linie například u snímků budov.

Prohlížení dle místa pořízení ve Správci

Zoner Photo Studio X nezapomíná ani na organizaci a třídění fotografií. Katalog nabízí nový pohled na váš fotoarchiv přes Lokace. Fotky opatřené místem pořízení (GPS), buď při focení nebo později v režimu Mapa, tak ZPS automaticky roztřídí podle údajů o poloze do skupin podle států, regionů a obcí.

Snímky s podobným obsahem určené pro vytvoření panoramat nebo HDR můžete seskupit, aby nezabíraly příliš mnoho místa. Zoner Photo Studio X integruje cloudová úložiště, takže se rychleji dostanete ke svým fotkám na úložištích Google Disk, Microsoft OneDrive, Dropbox a na Facebooku.

Předplacené licence

K zásadním změnám Zoner Photo Studia X patří také nový způsob licencování. Program pořídíte za pravidelný roční poplatek 1 188 Kč, tedy pouhých 99 Kč za měsíc používání. Rozšíření na oblíbenou rodinnou licenci je dostupné za 468 Kč, vychází tedy na 39 Kč za každý měsíc. Majitelé předchozích verzí se mohou těšit na výhodné podmínky pořízení předplatného.

V nabídce zůstává také krabicové balení za jednorázový příplatek 349 Kč. Obsahuje příručku s praktickými radami k používaní ZPS X a 8GB flash disk s instalací ZPS, který je vhodný k dalšímu používání jako externí médium.

Plná verze Zoner Photo Studia X je ke stažení a vyzkoušení na 30 dní zdarma na adrese www.zoner.cz.

Novinkové video je ke zhlédnutí na adrese https://youtu.be/x8f6qkhU6bo.

 

8 komentářů u „Zoner Photo Studio X – krok do neznáma

 1. Tak Honzo, že to bude předplatné už bylo jasné každému když udělali v předchozí verzi nutnost „zoner učtu“, je to jen a jen další logický krok. Ta Tvá poznámka ohledně Ligtroomu je pravdivá jenom z části Adobe už také velice sporadicky upgraduje svou krabicovou verzi Lr (také už vše pomalu překlápi do cloudových řešení a předplacenek i když jejích akce pro fotografy nevycházi nejhůř, krom Lr dostaneš také Photoshop no je to v jiných cenách), a ozaj je sranda se na jejich webu ke nepředplacené / krabicové/ download verzi vůbec dostat (US$ 149 za licenci) a s použitím neoficiálniho překladu od Michala Metličku už možná Zoner něco zaspal. Takže to zůstane na každému, to či ono jenom aby to vyhovovalo pro všechny činnosti ohledně správy, úprav a produce fotografii. (a to už sem ani nechci vnášet polemiku o Capture One)

   • Nechcem hlásať neoverené správy (osobne používam CC takže mám Lr i Ps automaticky aktualizované), ale než som prešiel z Lr5 na CC Adobe vydalo správu, že už nebude do krabicovej verzie Lr nové funkcie (napr. Dehaze) a tieto už budú vyhradené len pre CC verzie ich produktov, takisto to bolo aj s Camera RAW modulom pre Ps (krabicu) niekde okolo ver. 9 to malo skončiť a novšie 9.x mali byť už len pre CC, ale ozaj nechcem zavádzať keďže na mňa tlak od Adobe zafungoval (kúpil som nové telo a bál som sa o podporu tak som neprešiel na Lr 6) a prešiel som na model ročného zvýhodneného predplatného pre fotografov. No popravde musím uznať, že až tak výhodné to predplatné nie je keďže Ps zatiaľ veľmi nevyužívam, „úplne“ mi postačií develop modul Lr, takže koniec koncov platím aj za niečo čo veľmi nepotrebujem (ku Lr mi na „hranie“ postačoval i naďalej postačuje Adobe Photoshop CS5), no ale keď už mám CC tak sa teraz bavím v CC.

 2. Zoner je fajn, ale myslím, že tuto „radikální“ strategii do roka přehodnotí. Jsou zákazníci, kteří nemají rádi úvazky a mají rádi určité „jistoty“, když je nedostanou u Zoneru, půjdou jinam. Někteří si kupují software s jinou než roční periodou dle toho, jak je pro ně důležitý, sami si „určí“ roční cenu – „návratnost“ investice. Typicky malí tiskaři mají často jen velmi staré verze Corelu G. S., a to má Corel poměrně komplexní cenovou nabídku odstupňovanou stářím produktu (levnější stará verze + upgrade než nový Coreldraw G. S., speciální edice starého Coreldraw G. S. za 1/3 ceny). Dnes má Corel i předplatné, ale časově neomezenou verzi neopustil, zákazníci nejsou a nebudou stejní, předplatné není pro všechny, což si některé firmy uvědomily. Jen ti, co se uváží, dostanou nějaké výhody, zda za to stojí, si musí každý posoudit sám.

  Myslím, že řada firem zvolí formu předplatného, protože si chce uvázat zákazníka, ale zapomene na skutečně užitečné prozákaznické inovace. A v mém případě takovýto tlak spíše urychlí rozhodování ve smyslu, skutečně ten program potřebuji, nejsou alternativy? Pak je tu poměrně cenově agresivní Serif a jeho Affinity (pro Windows snad do konce roku, ale to loni snad také :)), a řekl bych, že Serif se opět pozvolna začíná orientovat i na další trhy než anglosaské. Nicméně u Affinity je nepodpora slovníků a dělení slov v daném jazyce poměrně fuk, o to jde spíše u DTP produktů Serif, které jsou dobré, ale léta tam chyběla podpora jazyků.

  Takže ať v Zoneru přestanou blbnout, znovu a lépe se zamyslí a minimálně nechají zákazníka vybrat. Nakonec, tak si sami nejlépe otestují, zda bonusy za úvazek jsou pro zákazníka dostatečné proti případné „holé“ verzi na neomezený čas.

 3. Pre mňa, ako amatérskeho fotografa, bolo výhodnejšie kúpiť si konkrétnu verziu podľa zhodnotenia potreby inovácií, ktoré obsahuje. Začal som s 11-kou, 12-ku, 13-ku som preskočil, pokračoval som na 14-ke, následne na 15-ke, 16-ka a 17-ka ma neoslovili, až 18-ka sa mi stala pomerne „srdcovou“ záležitosťou. Určite by som uprednostnil aj naďalej možnosť rozhodnúť sa pre kúpu verzie X na mnou určený (možno aj dlhší) čas, než takéto ročné predplatné. Verím, že ZONER-áci po prehodnotení svojej obchodnej politiky nechajú takúto aj takúto možnosť pre nás fotografov amatérov. V opačnom prípade som skončil na 18-ke a prípadnú prácu s vrstvami budem riešiť napr. v GIMP-e.

 4. Nejlepší varianta je pole mne krabicová verze a pokud chce zákazník upgradovat zakoupí si novou licenci. Pokud nechce a vyhovuje mu stávající SW zůstane u něj.
  Většina lidí nemá rádo, když se jim známí program změní a má jiné ovládání.

 5. Zoner se zavedením předplatného modelu licence dobrovolně připravil asi o největší konkurenční výhodu oproti Adobe (poté co přidal práci s vrstvami a tak hlavní nevýhodu v podstatě vyrovnal). I když se to dalo čekat. Takže zůstávám na ZPS17 a případné vrstvy doladím v Gimpu… Přijatelný kompromis by byl, kdyby po roce placení předplatného Zoner fungoval legálně dál i když bez aktualizací, tak jak to někteří jiní softwaroví producenti udělali. Ale že se po nezaplacení vypne a přestane fungovat, to je vyložený fail… 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..