Zpracování RAW na iPadu: Výběr správného hardwaru

RAW na iPadu ProCestuji s fotoaparátem opravdu hodně, takže nahradit počítač iPadem mě vždy hodně lákalo. Několikrát jsem to v minulosti vyzkoušel, ale pořád to nebylo ono. Až nyní jsem vyladil workflow, které mě neomezuje ani kvalitativně, ani co do efektivity. V tomto miniseriálu se s vámi podělím o svou zkušenost.

Výběr iPadu

Dlouho dobu byl pro mě největším kamenem úrazu samotný iPad. Je to paradoxní, protože v mnoha ohledech předčí běžné počítače už roky. Má špičkový displej, výkonný procesor, optimalizované aplikace a celkem rozumné úložiště. Přesto je dlouho čekal na správný model.

Jasnou volbou je iPad Pro. Jednak je výrazně nejvýkonnější, jako jediný nabízí USB 3.0 a podporuje práci s perem. Pro lokální úpravy a retuše je to nepřekonatelně přesnější, pohodlnější a efektivnější způsob práce, než je ježdění prstem po obrazovce. Pokud to s úpravou fotek na iPadu myslíte jen trochu vážně, rozhodně doporučuji model Pro.

Druhé důležité rozhodnutí je velikost. Původní 9,7” iPad Pro je vhodný pokud fotografujete málo a chcete ušetřit. Výkonově zcela postačuje, ale má pouze USB 2.0 rozhraní, takže přenos stovek RAW fotografií se protáhne na dlouhé desítky minut či dokonce hodiny, což je peklo! Velký 12,9” má úžasný výkon, úžasný displej, USB 3.0, ale na cestování se mi neosvědčil. Paradoxně je větší plochou než řada 13” notebooků a vždy ve mě vyvolával obavy z poškození ve fotobatohu. Absolvoval jsem s ním 3 cesty a pak zůstal natrvalo doma. Osobně považuji za ideální 10,5” novinku. Je rozměrově skoro totožná s verzí 9,7” a kromě nového True Tone wide gamut displeje má USB 3.0, vyšší výkon a další drobná vylepšení.

Co se týče kapacity, obecně se nevyplatí šetřit. U iPadu není možné úložiště rozšířit a všechny externí disky, USB klíčenky apod. komplikují život. Osobně jsem se rozhodl pro 512 GB verzi. 256 GB je pravděpodobně pro většinu fotografů dostačující, u 128 GB už bych váhal.

 

RAW na iPadu Pro

 

Čtečka karet

K iPadu v každém případě budete potřebovat nějaký doplněk, který umožní přímé stahování fotografií. Pokud používáte SD karty, tak je nejlepší zvolit Lightning SD čtečku přímo od Applu. Pozor, historicky existovala verze s USB 2.0, kterou před cca rokem nahradila verze s USB 3.0, která vypadá skoro stejně (je o milimetr větší a má tlustší kabel). Takže vždy kupujte novou! Měřil jsem rozdíl mezi přenosem přes USB 2.0 a USB 3.0. S kartou SanDisk Extreme Pro (95MB/s) byla starší čtečka přesně 5x pomalejší!

Pokud používáte CF, CFast, XQD či jiné karty, budete muset sáhnout po redukci z Lightning na USB a příslušném USB kabelu. Propojíte přímo fotoaparát s iPadem a stáhnete fotky po kabelu. V mém případě bylo stahování z Canonu EOS 7D MII o cca 30% pomalejší, než použití čtečky se stejnou paměťovou kartou. Určitě bude záležet na modelu fotoaparátu.

Existují i čtečky jiných výrobců. Pokud o nich budete uvažovat, dávejte si pozor, aby využívali USB 3.0 a byly ověřené. iPad není schopen čtečku napájet, takže například 99% CF karet nejde přes čtečky fyzicky propojené kabelem s iPadem použít.

Teoreticky je možné používat i bezdrátová řešení. Můžete stahovat fotky přímo z fotoaparátů vybavených WiFi nebo použít WiFi čtečku. Mě osobně to vždy přišlo pomalé, nepohodlné a ne vždy zcela stabilní.

 

Zálohování

Na cestách chcete mít fotografie ve více jak jedné kopii, potřebujete zálohovat. Pokud budete spát po hotelích, jde zálohovat na cloud (iCloud, Creative Cloud, DropBox, apod.). Přes noc fotografie postupně odejdou a iPad je na nabíječce. Pokud budete bez rychlého internetu, doporučuji pořídit buď WiFi disk nebo  USB klíčenku s Lightning konektorem. K tomu se ale dostaneme v samostatném článku.

 

Závěr

iPad Pro rozhodně není nejlevnější řešení zpracování fotek na cestách. Řada levnějších notebooků odvede podobnou práci. Je ale velice skladný, dá se používat bez problémů i v letadle, ve vlaku, v autobusu, v autě. Dá se jednou rukou ovládat a druhou držet. A hlavně Applí ekosystém je stabilní, bezpečný a spolehlivý, což se o většině Android řešení říct nedá. Nejbližší rozumnou alternativou je Microsoft Surface. S tím, ale osobní zkušenosti mám minimální, protože používám Macbook, takže iPad Pro byl pro mě vždy jasná volba.

 

Celý seriál:

Zpracování RAW fotografií na iPadu: hardware
Zpracování RAW fotografií na iPadu: Kam s fotkami
Zpracování RAW fotografií na iPadu: čtečky

 

7 komentářů u „Zpracování RAW na iPadu: Výběr správného hardwaru

  1. Nezdá se vám na úpravy fotek menší ipad dost malý a proč je ipad 12.9 na cestování zase moc velký? Mě zase připadne velký ipad ideální.Ještě naký program používáte na úpravu a třídění fotek na ipadu?

    • Z mého pohledu je 10,5″ ideální kompromis mezi velikostí obrazovky a mobilitou. Používal jsem 12,9″ iPad Pro na několika cestách a měl jsem problem jej bezpečně uložit ve fotobatohu. Když se objevila první prasklinka uprostřed displeje, bylo rozhodnuto – už necestuje. je to samozřejmě individuální. Záleží na tom kam, jak cestujete, jak dobře vidíte, atd.

  2. Čtení CF karet se řeší zapojením: Lightning na USB – napájený USB 3.0 hub – běžná USB 3.0 čtečka. Komponenty mi přijdou zítra, tak potvrdím funkčnost. Na cestách bez elektřiny lze USB hub napájet například z externí baterie (pozor na výběr hubu, aby měl napájení z 5V a ne 12V).
    Jinak se již těším na další díly, protože jsem osobně nenašel aplikaci pro iPad, která by se kvalitou výstupu a hlavně rychlostí zpracování alespoň přiblížila Capture One.
    Mám i Affinity Photo pro iPad, ale nevyhovuje mi, že po úpravě každá fotka zabere i 200MB. Otevírání fotky trvá 3 sekundy a ukládání téměř 10. Prozatím to neumí ani dávkový import z Camera roll, ale to se pravděpodobně může změnit.

  3. Ahoj,mam dotaz. Mam ipad pro 10,5 , Eos 5DmIII. Fotky stahuju pres kabel z fotaku. Mam ale problem, zese mi pokazde stahnute fotky prejmenuji resp. ipad si je pri stahovani prejmenuje. Coz je dost na prd. Projdu s klientem fotky, naćaram si tam poznamky perem a doma abych to cele prochazel znova, protoze tu fotku nenajdu podle jmena, ale musim ji hledat otrocky podle nahledu…grrr Zadne nastaveni jsem nenasel. Tobe to nedela ? Diky moc za info a dobre svetlo. Honza Kolman (FB Jan Kolman – fotograf)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..