Zpracování RAW na iPadu: Čtečky

Čtečky SD karet pro iPadKdyž se rozhodnete stahovat fotografie přímo do iPadu, můžete použít čtečku karet, propojit fotoaparát s iPadem přes USB redukci nebo použít bezdrátový přenos. Mně osobně se nejvíc osvědčilo použití čtečky, protože je nejrychlejší, nejspolehlivější, nespotřebovává energii z fotoaparátu a je proto pro mě nejpraktičtější. Jakou čtečku zvolit?

Originál Apple SD čtečka

Pokud používáte SD karty, vřele doporučuji originální čtečku od Applu. Stojí cca 900 Kč a je absolutně spolehlivá, lehká, odolná a skvěle dílensky zpracovaná. Apple původně nabízel o cca 2 milimetry menší lightning čtečku SD karet s rychlostí USB 2. Cca loni ji nahradil tvarově stejnou o trochu větší verzí, která s iPady Pro 10,5” a 12,9” umí přenášet rychlostí USB 3. Pokud nemáte uvedené dva modely, je úplně jedno, kterou verzi máte. Původní verzi jsem používal skoro 2 roky a vždy přenášela data spolehlivě. Novou verzi mám pár týdnů a s iPadem Pro 10,5” je cca 5x rychlejší.

Vyzkoušel jsem originál čtečku s asi 20 různými kartami, různé značky, různé typy, různé kapacity, různé rychlosti a vždy zcela bez problémů.

 

Čtečky SD karet pro iPad

Neoriginál SD čtečky

Pokud chcete trochu ušetřit nebo potřebujete něco navíc, můžete sáhnout po neoriginálních SD čtečkách. Měl jsem možnost vyzkoušet tři. Ta úplně nejlevnější z Aliexpressu s některými kartami nefungovala, což mě překvapilo a nedokázal jsem vypozorovat, kde přesně je problém. Druhá od Transcendu byla sice docela pomalá, ale spolehlivá. Asi nejlepší zkušenost jsem udělal se čtečkou od AData, která fungovala spolehlivě a navíc umožňovala čtení microSD bez redukce a připojení přes USB kabel k počítači. Všechny tři podporovali pouze USB 2.

Obecně podle diskuzních fór jsou čtečky SD karet většinou bezproblémové a spolehlivé bez ohledu na značku. Já osobně jsem ale skončil u originální čtečky zejména kvůli rychlosti.

 

Čtečky SD karet pro iPad

Čtečky jiných typů karet

Apple nenabízí čtečku jiných typů karet a dobře ví proč. CF, CFast nebo třeba XQD karty obsahují paralelní řadiče, a proto mají vyšší spotřebu energie než SD karty. To bohužel znamená, že iPad samotný, nedokáže většinou napájet čtečku a kartu. Čtečky jsou proto buď nespolehlivé nebo vyžadují nějaké vnější napájení. Znám několik klientů, kteří si z Číny koupili lightning čtečky CF kater s tím, že zjistili, že po vložení karty zahláší “nedostatčné napájení” a nefungují.

Obecně jsem se nesetkal s jedinou 100% funkční čtečkou CF/CFast kater s lightning konektorem a rozhodně nákup podobných zařízení nemohu doporučit. Mnohem spolehlivější je využít redukci Lightning – USB, ale o tom až v příštím díle.

Závěr

Pokud pracujete s SD či micro SD kartami, doporučuji koupit originál Apple čtečku a pro menší formát používat redukci. Pokud používáte jiný typ karet, osobně bych doporučil využít redukci Lightning – USB. O tom si povíme podrobněji příště.

Celý seriál:

Zpracování RAW fotografií na iPadu: hardware
Zpracování RAW fotografií na iPadu: Kam s fotkami
Zpracování RAW fotografií na iPadu: čtečky

7 komentářů u „Zpracování RAW na iPadu: Čtečky

  1. Dobrý den Honzo,
    čtečka není ten hlavní problém při zpracování RAW na iPadu. Vysvětlím vám moje workflow a položím otázku, jestli je možné v něm vyměnit MacBook Pro za iPad Pro? Podle mě zatím nikoliv.
    Fotky z SD nahraji na ext.hdd pomocí MBP. Zde je mám zazálohovány. Pak organizuji v Aperture. Ten malý soubor, co zaznamenává úpravy v Aperture si zálohuji jak v MacBooku, tak na ext.hdd. Fotky zálohuji na zmíněném ext.hdd a náhledy v MBP (malé soubory, cca 1920x1500px).
    Výsledné fotografie exportuji z knihovny za použití velmi dobrých možností nastavení kvality, formátu, DPI, atd. a prodávám produkt (obvykle jpeg cca 22-25MB fotka).
    Výhody: záloha na HDD+MBP (alespoň malé náhledy). Náhledy v 90% případů na prezentaci stačí. Velmi rychlá práce, velmi rychlá prezentace portfolia. Velmi snadný přechod na nový hardware (překopíruji malý soubor co vytvořilo Aperture do nového MacBooku a pokračuji v práci). Sice je to věc, kterou řeším cca 1x za 3 roky, ale je potřeba to řešit. Nedestruktivní úpravy samozřejmě.
    Nevýhody stávajícího/motivace nahradit MBP iPadem: perfektní obraz displeje iPadu (MBP udělal pokrok, ale i tak rozdíl vidím), tužka iPadu (retuše, výběry), perfektní skladnost iPadu v batohu, pevnost těla iPadu, mechanická odolnost (několikrát mi spadl v koženém pouzdře a přežil, o MBP bych měl pochyby že přežije bez úhony i v dobrém pouzdře), cena (nevadí mi zaplatit hodně, mám MBP přes 100tis. ale podvědomě se o něj bojím na cestách).
    A teď potenciální nazhrazení iPadem ve workflow:
    Fotky z SD nahraji na ext.hdd pomocí iPadu (komplikovaně ale nahraji). Zde je mám zazálohovány. Pak organizuji v Photos (nebo čem?, předplatné Creative Cloudu z morálních důvodů nepodporuji, ten Lightroom mobile mi za to nestojí)? Dokáží si Photos „šahat“ po fotkách na ext.hdd? Malý soubor, co zaznamenává úpravy v nějakém softwaru na iPadu získám kde? Jak si jej zazálohuji?
    Přechod na nový iPad a kopírování knihovny a úprav řeším jak?
    Možnosti pokročilého exportu, nastavování kvality, DPI, rozlišení, formátů…
    Díky.

    • Zdravím,

      vaše stávající workflow na iPad Pro smysluplně replikovat nejde. Apple, Adobe, ani další SW výrobci již nepředpokládají takový postup a tudíž byste to musel neuvěřitelně lámat přes koleno. Kde jsme dnes:
      1) Očekává se, že fotky budete mít v iPadu. Tak to prostě je.
      2) Záloha na externí HDD není problém, ale pouze jako záloha, nikoli jako migrace originálů.
      3) Nedestruktivní úpravy umí jak Fotky, tak třeba ten Lightroom Mobile.
      4) Všechny appky předpokládají, že stále pracujete s originály, protože nějaké „malé náhledy“ nejsou potřeba. A fakt to funguje rychle a bez problémů.
      5) Co se týče exportu, to bychom museli projít. nejsem si 100% jistý.

      Obecně si myslím, že pokud nechcete dramaticky změnit své workflow, tak iPad není pro vás.

      • Dobrý den,
        děkuji za odpovědi. Dospěli jsme ke stejnému závěru. Je to škoda. iPad jako potenciálně ideální nástroj pro zpracovávání fotografií selhává v tolika bodech, že jej opravdu profesionálně použít nejde.
        1) očekává se, že budou fotky v iPadu. Při použití 512GB verze jsem za půl roku bez místa. Bez použití externího úložiště (klidně cloudového) na ukládání masterů, na které si Photos (Lightroom, nějaká appka) sahají je to nesmysl.
        2) OK
        3) OK
        4) práce s originály, proč ne. Ale není na všechny mé originály v iPadu místo.
        5) já export prošel a je to bída (LRM, Photos, Pixelmator). Oproti Aperture, nebo desktopovému Lightroomu je to až nepoužitelně osekané.
        Jsem iPadu hodně nakloněn, chci jej používat, ale prostě se to zatím nedá.

  2. Jeden malý dotaz, mám zakoupenou čtečku s MFI certifikací k ipadu pro 9.7 (za 10 dolarů funguje jak má)
    Když jsem na cestách, využívám pro import RAWů do LR a následné úpravy..

    Co mě ale štve je, že jsem nepřišel na to, jak importovat fotky rovnou do aplikace LR. Jde to nějak? Protože improtovat RAWy do aplikace fotky, z ní potom všechno zase přenášet to Lightroomu je dost nepraktické, datově náročné a zdlouhavé..

      • takže jiná cesta než naimportovat do fotek, pak natáhnout do LR a následně smazat ve fotkách tím vzniklé duplicitní RAWy není.. předpokládal jsem to, ale měl jsem takový divný pocit, že jsem to snad někde viděl. 🙁 Díky za info

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..