Zpracování RAW na iPadu: Kam s fotkami

Než se dostaneme k samotné práci s RAW fotografiemi na iPadu, je extrémně důležité si rozmyslet strategii. Kolik fotografií bude, kde je budete skladovat a jak je hodláte zálohovat. Od toho se odvíjí jak volba správného hardwaru, o kterém jsem psal zde, ale hlavně samotný postup práce.

Kolik fotografií chcete zpracovávat v iPadu najednou?

Celý problém si rozdělme na dvě části. Nejprve zvažte, kolik fotografií potřebujete v jedné dávce načíst do iPadu pro třídění a zpracování.  Já například typicky stahuji fotografie jednou denně ze dvou karet najednou, protřídím je a většinu rovnou smažu. Z karty stáhnu typicky 200 – 300 fotografií a zůstanou maximálně desítky, někdy dokonce jen jednotky. Je to postup agresivní, může občas znamenat ztrátu nerozpoznané skvělé fotky, ale při mé četnosti focení a cestování to jinak nejde.

Kolik fotografií potřebujete zpracovávat najednou je velice důležité, protože import v případě iPadu vždy probíhá do interního úložiště zařízení. Zkoušel jsem několik variant importu přímo na externí disk vybavený čtečkou a práce z externího disku, ale vždy to bylo neúnosně pomalé, nepraktické a reálně nepoužitelné. Protože v mém případě je denní dávka typicky 5 – 15 GB dat, nemusím nic moc řešit. Znám ale kolegy sportovní reportéry či fotografy zvířat, kteří denně nafotí stovky GB dat a pro ty může být i 512 GB verze iPadu málo! Osobně doporučuji vždy volit co nejvyšší kapacitu iPadu, kterou si můžete dovolit, protože objem zaznamenaných dat se může v budoucnu zvýšit změnou žánru, novým fotoaparátem s vyšším rozlišením apod. Proto jsem osobně sáhl po 512 GB verzi, přestože ji dnes nutně nepotřebuji. Je to investice do budoucnosti.

 

Kolik RAW fotografií chci archivovat v iPadu?

Druhé důležité číslo je, kolik fotografií potřebujete uskladnit v iPadu před tím, než je přesunete jinam. Osobně typicky cestuji 2 – 3 týdny, což znamená kolem 100 GB dat v RAW formátu. Nejpozději po skončení cesty RAW fotografie putují do Macbooku Pro a v iPadu je nahradí o řád menší JPEG náhledy.

Pokud je vaše potřeba uskladnění výrazně vyšší, budete se muset zamyslet nad jejím řešením. Cest je hned několik:

  • Změnit své workflow. U řady fotografů pozoruji, že odkládají třídění fotografií na “později” s tím, že s dostatkem času a odstupu jej provedou lépe. Bohužel praxe ukazuje, že v mnoha případech se ke třídění a promazání nedostali ani roky po návratu z cest a mají doslova statisíce neroztříděných fotek. Pokud se v tomto scénáři poznáváte, zvažte změnu. Mazat hned znamená obrovskou úlevu a hlavně to, že máte fotky vždy po ruce, pouze ty dobré a váš archiv je přehledný a štíhlý.
  • Ukládat na externí disk. Pokud vaše dávka pro zpracování je rozumně malá, ale chcete celkově skladovat hodně RAW fotografií, ideální řešení je externí WiFi disk. Fotografie stáhnete do iPadu, hned s nimi můžete pracovat a ve volné chvíli část či všechny odsunete z iPadu na externí disk. Ztratíte sice možnost pohodlného a rychlého přístupu k RAW snímkům, ale můžete tak ukládat dnes až několik TB snímků. Externí disky nabízí třeba Seagate, WD, Toshiba či LaCie. Disk nemusí být rychlý, zvažte jen, jakou odolnost potřebujete. Svou roli hraje velikost, váha, způsob napájení, výdrž baterky, kvalita SW pro iOS atd.
  • Ukládat na cloud. Pokud se budete pohybovat v místech s dobrou, rychlou a stabilní konektivitou, můžete RAW fotografie z iPadu odesílat na Cloud. Lze využít služby jako je iCloud, Creative Cloud, Dropbox, Google Disk, OneDrive apod nebo vlastní NAS server připojený trvale k internetu. Vyřešíte tím typicky i zálohování, ale budete odkázáni na dobré připojení k internetu. Z mé osobní zkušenosti nejde o šťastné řešení, protože internet může vypadnout i v těch nejcivilizovanějších zemích.

 

Jak s archivací RAW fotografií z iPadu?

Velmi důležitou otázkou je, jak archivovat fotografie v průběhu cest. iPad se může ztratit, může vám jej někdo ukrást, poškodit nebo se může jednoduše rozbít. Ať se o zařízení staráte sebelépe, žádnou z těchto variant nejde vyloučit. Proto opravdu vřele doporučuji zálohování nepodceňovat. Možná si řeknete, že vaše fotografie nemají “až takovou cenu”, ale i amatérská fotografie může být jedinou vzpomínkou na celý život.

V případě archivace jsou naše požadavky jiné, než u zpracování. Zálohovat můžete typicky přes noc, kdy iPad je na napájení, takže neřešíte tolik rychlost. Pokud záloha jednou za cestu vypadne, tak se svět nezboří, protože data máte stále v iPadu. A v neposlední řadě zálohujete pouze ty fotografie, které si chcete nechat, tedy pokud snímky aspoň trochu promazáváte. Takže jaké jsou možnosti?

Pro zálohování přichází v úvahu tři možnosti:

  • Záloha na cloud. Platí zde to samé co v předchozím odstavci. Internet není samozřejmost, a tak se vám nemusí povést zálohovat každý den. Na druhou stranu záloha na vzdáleném místě je vždy bezpečnější, než záloha na zařízení, které nosíte s sebou. Už jsem zažil několikrát situaci, kdy došlo ke krádeži, při které klient přišel nejen o fotovýbavu s počítačem/iPadem, ale i o záložní disk, který byl ve stejném fotobatohu. Proto jsem se osobně rozhodl právě pro zálohování online s pojistkou v podobě externího úložiště.
  • Záloha na externí WiFi disk. Externí WiFi disky se většinou dělají s klasickými točícími se disky (HDD), takže jsou náchylné na mechanické poškození, ale nabízejí skvělý poměr cena/kapacita. Pokud máte opravdu hodně fotografií, bývá to jediné možné řešení. Online se jednoduše nestíhá a SSD nepřichází cenově v úvahu. Z mé zkušenosti externí disky, ke kterým se dobře chováte, snášejí cestování dobře a vydrží roky.
  • Záloha na externí SSD přes Lightning. Pokud nemáte fotografií extrémně hodně, tak rychlé a velmi spolehlivé řešení jsou USB klíčenky s Lightning konektorem. Zálohování je většinou extrémně jednoduché, rychlé, spolehlivé a zařízení zabírají minimum místa. Osobně mám odzkoušeny značky Leef iBridge a PKParis. Obě jsou skvělé, druhá jmenovaná většinou rychlejší. K dispozici jsou dnes již 256 GB úložiště. Já osobně vozím jedno 64 GB jako záložní řešení pro situaci, kdy není k dispozici rozumné připojení k internetu.

Závěr

Opravdu hodně záleží na tom, jakým způsobem fotíte, kolik toho nafotíte a hlavně kolik toho jste ochotni smazat. Fotografie musejí projít iPadem, jinak se z toho zblázníte. A ty RAW snímky, se kterými chcete pohodlně pracovat musejí v iPadu zůstat. Proto jsem já zvolil iPad pro s vysokou kapacitou, aby s velkou rezervou dokázal pojmout všechny mé RAW fotografie v průběhu jedné cesty. Jako archivační řešení primárně využívám přenos RAW snímků na cloud a jako záložní řešení mám USB klíčenku s Lightning konektorem.

 

Celý seriál:

Zpracování RAW fotografií na iPadu: hardware
Zpracování RAW fotografií na iPadu: Kam s fotkami
Zpracování RAW fotografií na iPadu: čtečky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..