Photo Plus Expo 2016 – novinky a zajímavosti

Photo Plus Expo 2016Tak nám právě skončilo letošní Photo Plus Expo 2016 v New Yorku. Po čtyřech dnech veletrhu a šesti dnech přednášek, foto procházek, master classes a nějakém tom doprovodném programu. Vzhledem k tomu, že s drobnými přestávkami na tuto akci jezdím již 10 let, dovolím si malé shrnutí a zhodnocení.

Menší a lepší veletrh Photo Plus Expo 2016

Asi nikoho nepřekvapí, že výstavní plocha se zmenšila. Předloni jsme na Photo Plus Expo vystavovali s našim projektem Fripito a byl problém vůbec získat místo. Loni jsme si mohli vybírat ještě měsíc před veletrhem, kde chceme mít stánek. A letos už evidentně zbyla místa, která se nepodařilo zaplnit. Na druhou stranu mi přišel letošní ročník produktově zajímavější než loňský ročník. Vrátila se celá řada značek, objevilo se několik desítek nových projektů a i zavedení velcí hráči tak nějak ožili a jejich expozice byly plné přednášek a osobností. Například všechny velké značky (Canon, Nikon, Sigma, tamron, Sony, Olympus, Fujifilm) nabízely přímo na ploše bezplatný servis a čištění techniky. I taková drobnost potěší.

Přednášky jako znovuzrozené

Asi největším šokem loňského ročníku pro mě byla opravdu minimální účast návštěvníků na seminářích a workshopech Photo Plus Expo 2016, které vždy patřily k největším lákadlům. Hodně přednášek se opakovalo z předloňska, byly poměrně drahé a výsledek byl tragický. Organizátoři šli do sebe a vyplatilo se.

První obrovskou změnou byla letos opravdu široká nabídka fotografických vycházek (photo walks). Proběhlo jich několik desítek, na výběr bylo z řady témat a zájem byl obrovský. Vyrazit do terénu a fotit s hvězdami jako je Lindsey Adler, Joel Grimmes, Peter Coulsom, Jen Rozenbaum, Michael Grecco či Vanessa Joy táhlo. Povedlo se i počasí a účastníci byli nadšeni.

I klasické přednášky v JJCC se z víc jak poloviny obměnily. Přibylo téma cestovatelské fotografie, hodně se mluvilo o HDR, dronech, post-processingu, noční fotografii, sociálních sítích, marketingu apod. Navíc nechyběly hvězdy jako Scott Kelby, Joe McNelly, Bambi Cantrell, Jerry Ghionis, Jared Platt, Peter Hurley či Rob Greer. Absolvoval jsem skoro dvě desítky a většina byla opravdu zajímavá a inspirující.

Jediná věc, která jakoby umřela, bylo letos portfolio review. Mně osobně vždy připadalo velice zajímavé nechat si zhodnotit svou práci od profesionálů a kurátorů, udělat nějaký ten networking a vrátit se nohama na zem, ale letos bylo účastníků minimum.

Novinky na veletrhu Photo Plus Expo 2016

Asi největší novinkou spojenou přímo s Photo Plus bylo uvedení dvojice nových objektivů od Nikonu. Ten představil přímo na show novou verzi teleobjektivu 70-200/2.8 VR a zcela nový ultraširoký tilt-shift objektiv 19 mm. Víc o tom, proč se tak stalo právě na Photo Plus jsem psal zde. Další novinky a zajímavosti obrazem:

img_0330

WD představilo disky MyPassport v novém designu

img_0284

LumeCube je velice zajímavé, malé a přitom výkonné LED stabilní světlo.

img_0278

PeakDesign předvedl své nové fotobatohy a foto tašku, které přijdou na trh v listopadu.

img_0354

Manfrotto předvedl opravdu bohatou nabídku příslušenství zejména pro video

img_0279

Rokinon a Xeen jsou nové značky u nás dobře známého Samyangu pro video.

img_0271

Broncolor hodně tlačil své nové kompaktní Siros

img_0355

DXO mělo velice nezvykle velký stánek se svým modulem ONE

img_0332

MAGMOD nabízel nejširší nabídku příslušenství pro systémové blesky

img_0282

Alamy poprvé představovalo svou službu pro stock fotografie

img_0280

Blackmagic byl nečekaně jedním z největších sponzorů a vystavovatelů

img_0356

WACOM předváděl ještě větší tablety 🙂

img_0352

Foldio 360 nabízelo nejdostupnější řešení pro 360° produktovou fotografii

img_0328

Tether tools představilo skvělé bezdrátové řešení

img_0227

Panono prezentovalo 360°kamerku s rozlišením 108MPix

img_0228

Palette gear v praxi ukázalo své fyzické ovladače pro kreativce

img_0274

Přestože BH Photo bylo po celou dobu veletrhu zavřeno kvůli svátkům, na veletrhu přijímalo objednávky. Tedy kromě soboty pochopitelně 🙂

Závěr

Photo Plus Expo 2016 nezklamala. Nový majitel (PDN) vzal akci za správný konec a vdechl jí nový život. Samozřejmě nejde zastavit propad prodejů fotografické techniky a úbytek peněz v oboru, ale zdá se, že veletrh přežije. Je menší než Photokina, ale pořád je nejvýznamnější akcí v USA a neztrácí svůj význam zejména díky seminářům a workshopům předních amerických fotografů, což je něco, co třeba Photokině chybí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..