4Foto#56: Vybavení fotostudia

Jaké vybavení budete při budování svého fotografického studia potřebovat? Poradíme vám, k čemu slouží reflektory, soft boxy, deštníky, světelné stany, odrazné desky, voštiny, klapky a další příslušenství.

Vybavení fotostudia

V minulém dílu jsme se věnovali různým zdrojům světla pro fotografii. Tentokrát se podíváme na vybavení fotografického ateliéru, tedy příslušenství pro studiové záblesky.

Vysvětlíme si, jaké jsou rozdíly mezi  reflektory, soft boxy a deštníky. Ukážeme si v praxi, k čemu jsou dobré voštinové filtry, klapky, odrazné desky, světelné stany a další příslušenství. Budeme se bavit o tom, jaký má jednotlivé příslušenství vliv na kvalitu světla a výslednou fotografii.

Více informací najdete ve videu. Pokud vás napadnou jakékoli otázky, velice rádi vám je zodpovíme v diskuzi pod článkem.

Za zapůjčení techniky děkujeme společnosti Fomei.

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze

 

Ukázkové fotografie z našeho videa


 

Pokud vás zaujal způsob, kterým prezentujeme naše fotografické zkušenosti, rádi bychom vás pozvali na kurzy, které pravidelně pořádáme.

6 komentářů u „4Foto#56: Vybavení fotostudia

 1. Super díl hoši!!! V ateliérovém focení jsem naprostý začátečník a uvítal bych ukázky fotek, kde byste mohli nafotit jeden objekt (ideálně portrét) všemi nabízenými příslušenstvími. Abych věděl, co to v praxi dělá a zjistil, co vlastně potřebuji.
  Povídání o úhlu stínu, jejich intenzitě a tvrdosti zní poučně, ale když to člověk nevidí na vlastní oči, v obchodu při nakupování příslušenství bych byl tak jako tak bezradný.
  Chápu, že vysvětlit lidem, jaké příslušenství produkuje jaké světlo je složité. Určitě budete odpovídat otázkou, co chcete fotit. Ne všechno se hodí na všechno. Proto bych se ještě jednou přimluvil, na nafocení ukázkových fotografií.
  Co si budeme povídat, jeden obrázek vydá za tisíc slov, že?

  Měl bych ještě otázku čistě z praktického hlediska. Kolik světelných zdrojů doporučujete pro domácí ateliér. Dva nebo tři? Nebo více? Při odpovědi prosím zohledňujte spíše kvalitu výsledné fotografie, nikoli finanční stránku věci.

  • Připravujeme další videa a články o ateliérovém svícení, takže přibude i ukázek. Slibuji.

   Co se týče počtu světelných zdrojů, tak pokud se bavíme o portrétu, tak ideální jsou 3 – 4 zdroje. Pokud chci šetřit, tak jeden se většinou dá nahradit odraznou deskou, ale vždy to něco stojí …

 2. Moc pěkné a poučné video 🙂 neměli byste nějaký zajímavý typ na focení malých lesklích předmětů ( produktová fotografie ) kde chci celí předmět nasvítit bez stínů ( předpokládám že by se použil foto stan a jeden zdroj světla ? studiový blesk? trvalé světlo? ) a zároveň chci mít hodně odlesků na určitém místě fotografovaného předmětu v řádech centimetrů a třeba ještě podpořit barvu odlesků ? Díky za odpověď, vážím si práce co odvádíte, jen tak dál 🙂

  • Zdravím,

   světelný stan je určitě skvělý pomocník. Abyste jej opravdu dobře nasvítil, tak to bude chtít spíš 2-3 zdroje světla na stan. Pokud chcete přidat odlesky, většinou se to řeší přidanými předměty uvnitř stanu, které se v odlesku objeví. Různé mini odrazky, stínítka, kousky alobalu, látky, semiše, apod. Zároveň se používají různé mikro zdroje světla, protože jak Roman správně konstatoval, nemůžete produkovat lesky bez stínů. Je to takové hravé.

 3. Mohli by ste pridať nejaký videocast ohľadne fotografických filtroch (tak, ako máte samostatný dieľ ohľadne prechodového fitra) s viacerými fotografickými ukážkami. A môžete spraviť aj nejaké porovnania, napríklad polarižačného a prechodového filtra, kedy aký použiť pri fotení krajiniek alebo celkovo exteriérov (ktorý si kedy vybrať)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..